Blog

Salon w stylu eklektycznym — efektowne sprzeczności

03.11.2022

Styl eklektyczny to zdecydowanie mieszanka różnych elementów zapożyczonych z innych stylów wystroju wnętrz. To pozornie łączenie niepasujących do siebie dodatków, dzięki któremu możemy otrzymać naprawdę interesujący klimat. Kiedy zrobimy to w wyważony sposób, efektem stanie się oryginalne i niedające o sobie zapomnieć wnętrze.

Czym charakteryzuje się styl eklektyczny?

Przede wszystkim, jest to łączenie różnych faktur i kolorów. Zasady głoszące o tym, które barwy do siebie pasują, a które nie, nie mają tutaj żadnego zastosowania. Oczywiście chcąc urządzić salon w ten sposób, nie możemy dobierać ich zupełnie losowo, ale kreatywność i otwarty umysł zdecydowanie się tu przyda. Styl eklektyczny charakteryzuje się różnorodnością wzorów — to zupełne przeciwieństwo minimalizmu, a więc doskonale sprawdzi się u osób, które lubią kolekcjonować przedmioty i nadawać pomieszczeniom indywidualnego charakteru.

Skoro jest to łączenie przeciwieństw, to jakie zasady obowiązują? Chcąc urządzić salon w stylu eklektycznym, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na motyw przewodni. Sprawi on, że pozornie niepasujące do siebie elementy stworzą estetyczną, spójną całość. Może to być motyw roślinny, konkretny wzór lub występujący w różnych miejscach ten sam kolor. Wbrew pozorom, styl eklektyczny wymaga odpowiedniego przemyślenia, jeśli ma budzić podziw i zapadać w pamięci.

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, w salonie urządzonym w stylu eklektycznym powinno się łączyć różne style. Kanapa idealnie wpisująca się w trendy glamour, szafa retro i nowoczesne lampy mogą wbrew pozorom stworzyć niesamowity klimat. Choć we wnętrzach najczęściej miesza się dwa z nich, ci odważniejsi i mający więcej doświadczenia, decydują się nawet na łączenie czterech, zupełnie różnych.

Salon w stylu eklektycznym — jak go urządzić?

Wiele osób zastanawia się, od czego zacząć projektowanie salonu w stylu eklektycznym. Najlepszym sposobem, a zarazem inspiracją, będzie wyciągnięcie z szafy pamiątek. Niezależnie od tego, czy nabyliśmy je na wakacjach, czy przywieźliśmy od rodziny z zza granicy, to doskonała podstawa do stworzenia oryginalnego wnętrza. Ogromną zaletą jest to, iż poukładane w domu pamiątki sprawią, że uzyskany klimat odzwierciedli osobowość domowników. To właśnie ten element stylu eklektycznego jest najbardziej ceniony — pozwala na dowolne wyrażenie siebie. Odwiedzający nas goście mają wtedy okazję, by odrobinę lepiej nas poznać poprzez to, w jaki sposób urządzony jest nasz salon.

Kolejnym krokiem może być stworzenie unikalnej palety barw, według której dopasujemy meble i dodatki. Zbyt wiele kolorów wpłynie negatywnie na odbiór przestrzeni i zaburzy spójność. Warto wybrać kilka z nich i ściśle się ich trzymać — nawet jeśli elementy wystroju pochodzą z innych światów stylistycznych, wspólne kolory pomogą sprawnie nadać im motywu przewodniego.

Salon eklektyczny — jakie meble wybrać?

Doskonale sprawdzi się kanapa w zdecydowanym kolorze. To ona jest najważniejszym i najbardziej przykuwającym uwagę elementem salonu. Warto sprawić, by jako pierwsza rzucała się w oczy. Niezależnie od tego, w jakim stylu ona będzie, dobrze jest dobrać dodatki w tym samym kolorze — mogą być to zasłony, czy obrus na stole. Doskonałym wyborem będzie intensywny róż bądź przygaszona zieleń.

Istotnym elementem eklektycznego salonu będzie również fotel. Nie warto decydować się na ten, który w sklepie uznany jest za doskonale pasujący do kanapy. Niech stanowi kontrast, przyciągając uwagę i tworząc oryginalny klimat.

Salon eklektyczny — sposób na wyrażenie siebie

Styl eklektyczny, mimo że sprawia wrażenie niespójnego, odpowiednio ograny stworzy niepowtarzalny klimat. Daje domownikom szansę na wyrażenie swojej osobowości, a dzięki temu, że istotną rolę grają w niebanalne połączenia, jest doskonałym sposobem na artystyczne wyżycie się. Salon w stylu eklektycznym to rozwiązanie dla tych, którzy poszukują w swoich wnętrzach unikalnego klimatu i nie boją się eksperymentować.

Masz pytanie?
Skontaktuj się z nami
Meble flaming - Telefon kontaktowy 519 133 311

Wysyłanie formularza

W czym możemy Ci pomóc?

Krok 1 - Jakie produkty / usługi Cię interesują?

Krok 1 - Produkty / usługi

Krok 2 - Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Krok 2 - Dane kontaktowe

Wyślij formularz

Krok 1 - Jakie produkty / usługi Cię interesują?

Krok 1 - Produkty / usługi

Krok 2 - Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Krok 2 - Dane kontaktowe

Czy na pewno chcesz zamknąć formularz?

Twój formularz został przesłany, dziękujemy!

Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to będzie możliwe i wspólnie wybierzemy najlepsze rozwiązania dopasowane do Twoich potrzeb.

Powrót na stronę główną

Wiadomość nie została wysłana

Twój wniosek o szybką wycenę nie został wysłany.

Zamknij