Blog

Urządzamy przytulną kuchnię

27.10.2022

We współczesnych wnętrzach przez długi czas dominował minimalizm, prostota, jasne, chłodne barwy i przesadny porządek. Unikano nadmiaru dekoracji i stawiano na gładkie, jednolite, najlepiej połyskujące powierzchnie. W opozycji do takich wnętrz pojawiły się stylizacje przytulne, emanujące ciepłem, którym blisko do ponadczasowej klasyki. Jak ten trend wykorzystać przy aranżacji kuchni?

Kolory do przytulnej kuchni

Na pewno nie jest to miejsce dla mocnych, intensywnych i wyrazistych barw, chociaż nie oznacza, że musimy unikać kolorów. Rezygnujemy też z wszechobecnej bieli, ale z powodzeniem możemy ją wykorzystać jako jeden z kilku kolorów występujących w przytulnej kuchni. W takim wnętrzu na pewno najlepiej sprawdzą się stonowane, ciepłe barwy, a więc beże, brązy i szarości. Dobrym wyborem będą ponadto pastele, a także spokojniejsze odcienie, w tym oliwkowa zieleń i morelowy pomarańcz. W przytulnej kuchni nie może dziać się za dużo, aby uniknąć efektu przytłoczenia. Kolory mają kreować przyjemny nastrój. Ograniczamy się więc do 2 kolorów bazowych i jednego dodatkowego. Mogą być z tej samej palety barw lub kontrastować się ze sobą. Przykładem jest kuchnia z podłogą w kolorze naturalnego drewna ze ścianami z beżowych, kwadratowych płytek i z brązowymi frezowanymi szafkami.

Drewno skutecznie ociepla wnętrze

Pojawiało się często w klasycznych aranżacjach. Jest też charakterystyczne dla stylu skandynawskiego, industrialnego i japandi. Drewno jest naturalnym materiałem o wyjątkowych zdolnościach ocieplających wnętrze. W kuchni nie jest dla nikogo zaskoczeniem. Przez długi czas to właśnie drewniane szafki dominowały w tym pomieszczeniu. Często pojawiał się też drewniany blat i podłoga. Drewno występuje w wielu wybarwieniach, może mieć mniej lub bardziej wyraziste usłojenie. Ma ogromny potencjał aranżacyjny i zawsze pomaga w osiągnięciu takiego samego efektu – przytulnego i ciepłego wnętrza. Poza tym drewno jest bardzo uniwersalne. Pięknie łączy się zarówno z bielą, jak i czernią. Lubi otaczać się kolorami ziemi, jak i pastelami oraz bardziej intensywnymi odcieniami. Nawet surowy beton czy metal w jego towarzystwie łagodnieją i pozbywają się przesadnie chłodnego i surowego charakteru.

Udekoruj kuchnię tkaninami

Chcąc ocieplić kuchnię, postaw na tkaniny. To właśnie one „ubierają” wnętrze, sprawiając, że wygląda na bardziej kompletne i jest zdecydowanie przyjemniejsze w odbiorze. Mogłoby się wydawać, że w kuchni jest niewiele możliwości na ich wykorzystanie. Okazuje się jednak, że nie potrzeba dużo tkanin, aby wykreować sielski klimat w kuchni. Jeśli jest w nim stół, niech znajdzie się na nim np. obrus w kratę lub lniany bieżnik. W oknach zawieszamy zasłony, a ściereczki zamiast ukrywać w szufladach umieszczamy na uchwytach szafek lub wieszakach.

Nie tylko meble drewniane

Dla przytulnej kuchni, szczególnie klasycznej, charakterystycznym elementem są meble w kolorze naturalnego drewna. To sprawdzony i bezpieczny sposób na ocieplenie kuchni, który nigdy nie zawodzi. Nie trzeba się jednak do niego ograniczać. Dobrym wyborem będzie też drewno, ale w białym kolorze, szczególnie z frezami i ozdobnymi uchwytami. Towarzyszyć mu może klasyczna drewniana podłoga i blat. Alternatywą dla drewna są gładkie, szare meble, a także w beżowym odcieniu. Nie trzeba też obawiać się czarnych uchwytów i elementowych wykończeniowych zabudowy kuchennej. Na pewno dodadzą całości charakteru i sprawią, że będzie bardziej wyrazista i z mocniejszym nawiązaniem do nowoczesności. Przytulność do kuchni można wprowadzić na wiele sposobów. Czasem jest to ciepły kolor, innym razem naturalne drewno, a niekiedy też tkaniny. Nawet biel, czerń, metal i beton w odpowiednim towarzystwie nie zakłócają przytulnego charakteru wnętrza, a pięknie się z nim korespondują.

Masz pytanie?
Skontaktuj się z nami
Meble flaming - Telefon kontaktowy 519 133 311

Wysyłanie formularza

W czym możemy Ci pomóc?

Krok 1 - Jakie produkty / usługi Cię interesują?

Krok 1 - Produkty / usługi

Krok 2 - Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Krok 2 - Dane kontaktowe

Krok 1 - Jakie produkty / usługi Cię interesują?

Krok 1 - Produkty / usługi

Krok 2 - Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Krok 2 - Dane kontaktowe

Czy na pewno chcesz zamknąć formularz?

Twój formularz został przesłany, dziękujemy!

Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to będzie możliwe i wspólnie wybierzemy najlepsze rozwiązania dopasowane do Twoich potrzeb.

Wiadomość nie została wysłana

Twój wniosek o szybką wycenę nie został wysłany.