Blog

Czarny blat kuchenny — wady i zalety

10.11.2022

Decydując się na zakup mebli kuchennych na wymiar, często rozważamy różne rozwiązania. Istotny jest każdy detal — od uchwytów do szafek, po kolor zlewu czy materiał, z jakiego wykonane są półki. Zdecydowanie jednym z najważniejszych elementów każdej kuchni jest blat. Wiele osób uważa, że zakup tego czarnego nadaje pomieszczeniu nowoczesności. Czy to dobry wybór? W dzisiejszym wpisie przedstawimy jego wady i zalety.

Dlaczego wiele osób decyduje się na czarny blat kuchenny?

Czarny blat kuchenny to element, który cieszy się coraz większą popularnością. Odpowiednio zaaranżowany nada elegancji, szyku i zdecydowanie przyciągnie uwagę. Często uznawany jest za pewnego rodzaju symbol luksusu. W licznych magazynach możemy natknąć się na przepięknie urządzone ciemne kuchnie, w których blat stanowi element dopełniający. Przed zakupem warto jednak zadać sobie pytanie — czy jest to rozwiązanie funkcjonalne?

Niestety, szyk, elegancja i luksus mają swoją cenę. Nie chodzi tylko o koszt samego czarnego blatu — dodatkowo wymaga on odpowiedniego, przemyślanego zaaranżowania i dopasowania pozostałych mebli w podobnej kolorystyce. Tutaj trzeba jednak podkreślić, że kiedy stworzymy z jego udziałem spójną kuchnię, będzie ona oryginalna i niedająca o sobie zapomnieć.

Do czego pasuje czarny blat kuchenny?

Decydując się na czarny blat, trzeba rozważyć, z jakim kolorem będziemy go łączyć. Jeśli zależy nam na klasyce, warto wybrać białe szafki. Kontrast utworzy eleganckie, szykowne i oryginalne wnętrze. Istotną zaletą takiego połączenia będzie fakt, iż biel i czerń to ponadczasowe kolory, które wcale nie muszą być nudne. Wbrew pozorom istnieje naprawdę wiele niekonwencjonalnych sposobów na ich integrację. Główna zasada, jakiej należy się trzymać, to zachowanie równowagi.

Innym rozwiązaniem jest połączenie czarnego blatu kuchennego ze złotymi elementami, na przykład ze zlewem w tym kolorze. To opcja dla tych, którym zależy na efekcie luksusowego wnętrza. Warto zdecydować się wtedy na płytki o wysokim połysku — dodatkowo je podkreślą. Doskonale sprawdzą się także złote dodatki jak szklanki czy sztućce.

Czarny blat kuchenny — zalety

Pierwszą i zapewne największą zaletą czarnego blatu kuchennego jest zdecydowanie jego wygląd. Jest niezwykle efektowny i przyciągający uwagę. Każdy miłośnik piękna z pewnością doceni elegancki klimat, jaki można z jego pomocą uzyskać. Jak wiadomo, estetyka w kuchni jest niemal tak samo istotna, jak funkcjonalność. Czarny blat to niebanalne wykończenie wnętrza, pozostające na długo w pamięci.

Kolejną zaletą jest to, że z jego pomocą możemy z łatwością stworzyć spójne wnętrze. Stanowi on podstawowy element każdej kuchni, zajmuje sporo powierzchni — dzięki temu dobrze sprawdzi się jako dopełnienie nowoczesnej kuchni oraz podkreśli inne detale. Czarny blat to idealne rozwiązanie dla każdego, komu zależy na minimalizmie we wnętrzu. Sam w sobie jest niezwykłą ozdobą, nadającą luksusu i elegancji.

Czarny blat kuchenny — wady

Pisząc o zaletach czarnego blatu, nie sposób nie wspomnieć o jego wadach. Najistotniejszą z nich jest widoczność wszelkich uszkodzeń mechanicznych. Jak wiadomo, w kuchni nietrudno o zarysowania i pęknięcia — warto wziąć to pod uwagę, przy dokonywaniu wyboru. Rozwiązaniem będzie wybranie czarnego blatu z materiału odpornego na uszkodzenia, ale to znacznie większy wydatek.

Kolejną wadą jest fakt, iż czarny kolor sprzyja zabrudzeniom. Ślady palców, plamy, czy okruszki będą dokładnie widoczne z daleka. Sprawia to, że bezustannie trzeba go czyścić, co dla niektórych może być bardzo uciążliwe.

Czarny blat w kuchni — czy warto?

Ciemny blat w kuchni może pięknie dopełnić wnętrze i stworzyć niepowtarzalny, luksusowy klimat, ale posiada także kilka wad. Urządzając ją, należy wziąć pod uwagę wszystkie plusy i minusy. To pozwoli na podjęcie odpowiedniej decyzji. Estetyka jest niezwykle istotna, lecz nie można zapominać o funkcjonalności.

Masz pytanie?
Skontaktuj się z nami
Meble flaming - Telefon kontaktowy 519 133 311

Wysyłanie formularza

W czym możemy Ci pomóc?

Krok 1 - Jakie produkty / usługi Cię interesują?

Krok 1 - Produkty / usługi

Krok 2 - Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Krok 2 - Dane kontaktowe

Krok 1 - Jakie produkty / usługi Cię interesują?

Krok 1 - Produkty / usługi

Krok 2 - Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Krok 2 - Dane kontaktowe

Czy na pewno chcesz zamknąć formularz?

Twój formularz został przesłany, dziękujemy!

Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to będzie możliwe i wspólnie wybierzemy najlepsze rozwiązania dopasowane do Twoich potrzeb.

Wiadomość nie została wysłana

Twój wniosek o szybką wycenę nie został wysłany.