Blog

Wyjątkowo mały pokój dziecięcy, w którym zmieści się wszystko

20.10.2022

Projektując i budując dom od podstaw, to Ty decydujesz o metrażu i układzie pomieszczeń. Jeśli kupujesz już gotowy dom lub mieszkanie, nie masz na to realnego wpływu. Nie wszystkie pomieszczenia są wystarczająco duże, aby można było w nich zrealizować każdą wizję i projekt. Pokój dziecięcy nie w każdym przypadku ma metraż, który pozwoliłby Ci na pełną swobodę aranżacji. Jak podejść do tematu małego pokoju dziecięcego?

Poznaj możliwości małego pomieszczenia

Małe nie musi oznaczać niefunkcjonalne. Każde pomieszczenie ma mniejszy lub większy potencjał. Obecne rozwiązania są jednak na tyle kreatywne, że bez problemu można tak zorganizować przestrzeń, aby była ona maksymalnie funkcjonalna. Oczywiście w małym pokoju dziecięcym zabraknie miejsca na mini boisko, ale nie musisz rezygnować np. z małej ścianki wspinaczkowej. W małych pomieszczeniach bardzo ważne jest, aby planować rozmieszczenie poszczególnych mebli nie tylko poziomo, ale i pionowo. Bardzo dużo tracimy, jeśli koncentrujemy się tylko na ustawianiu ich na podłodze, zapominając, że wiele z nich można powiesić na ścianie. Wnęka nie musi pozostać pusta, ale wyposażona w półki świetnie się sprawdzi jako miejsce do przechowywania np. zabawek.

Mniej i bardziej wyraźny podział na strefy

Aby w pomieszczeniu panował porządek aranżacyjny, konieczny jest jego podział na strefy. W pokoju dziecięcym są to:

  • Strefa snu
  • Strefa nauki
  • Strefa zabawy
  • Strefa przechowywania

O ile w dużych pokojach ten podział jest wyraźny, o tyle w małych często poszczególne strefy się przenikają i łączą ze sobą. Nie oznacza to, że powinno się całkiem rezygnować z tego podziału. Przy małym metrażu ważne jest, aby strefy połączyć ze sobą tak, aby całość była maksymalnie funkcjonalna. Decydując się na łóżko piętrowe z wolną przestrzenią pod nim na biurko z krzesłem, w jednym miejscu mamy strefę snu i nauki, chociaż są one od siebie wyraźnie oddzielone – jedna znajduje się na górze, druga na dole. Zabudowa całej jednej ściany, w której znajdzie się szafa oraz półki na zabawki jest dobrym rozwiązaniem, ale tylko wtedy, kiedy zabawki nie będą znajdowały się pomiędzy ubraniami. W tym celu szafa niech znajdzie się z jednej strony, a półki z drugiej. Jeśli zależy Ci też na stoliku do prac plastycznych, a nie masz na niego miejsca, to wybierz stolik składany lub wysuwany z szuflady.

Łóżko, biurko i szafa to absolutne minimum

Planując mały pokój dziecięcy, musisz pamiętać o priorytetach. Nie ze wszystkiego możesz zrezygnować, ponieważ pomieszczenie straci na swojej funkcjonalności. Łóżko musi się znaleźć w każdym pokoju dziecięcym. Może być to pojedynczy tapczan, łóżko piętrowe lub rozkładana sofa, która jednak zajmuje zdecydowanie więcej miejsca. Biurko to obowiązkowy mebel w pokoju ucznia. Najlepszym dla niego miejscem jest przestrzeń pod oknem. W zagospodarowaniu całej przestrzeni pomoże Ci biurko narożne. Jeśli decydujesz się na biurko pod łóżkiem piętrowym, to pamiętaj, aby tę strefę dobrze oświetlić. Młody człowiek powinien mieć też swoją szafę na ubrania i rzeczy prywatne. W tym celu dobrym wyborem będzie zabudowa na wymiar, która pozwoli Ci zaoszczędzić nieco miejsca na podłodze, za to zagospodarować całą wysokość ściany.

Spersonalizowany mały pokój dziecięcy

Aby pokój dziecięcy naprawdę przypominał świat młodego człowieka o konkretnych zainteresowaniach, trzeba dopełnić go dodatkami. W małym pomieszczeniu najlepiej będzie do tego celu wykorzystać wiszące ozdoby, jak plakaty czy obrazki. W oknach mogą zawisnąć zasłony z ulubionymi motywami dziecka. Łóżko udekoruj kolorowymi poduszkami, a podłogę dywanem. Jeśli Twoje dziecko jest bardzo aktywne, to z boku łóżka piętrowego możesz wykonać mini wspinaczkę, z kolei w pokoju małego artysty może stanąć biurko z otwieranym blatem, pod którym znajdzie się miejsce na farby, kredki i inne przybory plastyczne. Dziecko potrzebuje swojej własnej przestrzeni. Urządzanie jego pokoju zawsze wywołuje wiele emocji. Rodzice nierzadko się frustrują, że nie mogą spełnić wszystkich marzeń małego człowieka ze względu na mały metraż pokoju. Czasem wystarczy kilka zmian – łóżko piętrowe zamiast rozkładanej sofy, meble na wymiar zamiast gotowych zestawów i szafki zawieszone na ścianie zamiast ustawionych na podłodze – mały pokój dziecięcy nagle zyskuje szerokie spektrum możliwości.

Masz pytanie?
Skontaktuj się z nami
Meble flaming - Telefon kontaktowy 519 133 311

Wysyłanie formularza

W czym możemy Ci pomóc?

Krok 1 - Jakie produkty / usługi Cię interesują?

Krok 1 - Produkty / usługi

Krok 2 - Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Krok 2 - Dane kontaktowe

Krok 1 - Jakie produkty / usługi Cię interesują?

Krok 1 - Produkty / usługi

Krok 2 - Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Krok 2 - Dane kontaktowe

Czy na pewno chcesz zamknąć formularz?

Twój formularz został przesłany, dziękujemy!

Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to będzie możliwe i wspólnie wybierzemy najlepsze rozwiązania dopasowane do Twoich potrzeb.

Wiadomość nie została wysłana

Twój wniosek o szybką wycenę nie został wysłany.