Blog

Uporządkowana kuchnia. Jak utrzymać ład i porządek w szafkach kuchennych?

13.10.2022

Gotowanie może być przyjemnością lub udręką. Na pewno nikt najlepiej nie czuje się w otoczeniu, w którym panuje nieporządek i nic nie ma swojego miejsca. Kuchnia ze względu na swoją specyfikę i dużą ilość sprzętów, naczyń i akcesoriów wymaga dobrego planu i projektu. Komfort gotowania w znaczącym stopniu zależy od przestrzeni do przechowywania. Jak się dobrze zorganizować w kuchni?

Blat jest do przygotowywania posiłków, a nie przechowywania

Przede wszystkim należy sobie uświadomić, że kuchnia powinna zostać podzielona na strefy o różnym przeznaczeniu. Ponadto im mniej rzeczy znajduje się na blacie, tym łatwiej i przyjemniej jest zorganizować sobie pracę. Blat nie powinien być traktowany jako miejsce do przechowywania. Im mniej rzeczy się na nim znajduje, tym lepiej, więc wszystko, co tylko możliwe, chowamy do szafek. Możemy się ograniczyć do naczyń i akcesoriów, które są nam potrzebne częściej, a więc drewniane lub silikonowe łyżki, które najlepiej umieścić w specjalnym organizerze. Jeśli chodzi o przyprawy, to zamiast ustawiać je na blacie zawieś je na metalowej półce przymocowanej do ściany np. nad płytą kuchenną.

Wykorzystana cała przestrzeń

Przez długi czas problemem w kuchni była wolna przestrzeń nad górnymi, wiszącymi szafkami. Po pierwsze osadzał się na nich kurz, który następnie rozpylany był po całym pomieszczeniu, osadzając się również na jedzeniu. Po drugie była to wolna przestrzeń, którą z powodzeniem można by był zagospodarować na szafki do przechowywania. Rozwiązaniem tego problemu jest kuchnia na wymiar. Zabudowanie całej ściany, pod sam sufit sprawia, że zyskujesz dodatkowy rząd szafek. Znajdują się one wysoko, więc dostęp do nich jest trudniejszy, jednak świetnie sprawdzą się np. do przechowywania sprzętów kuchennych, z których nie korzystasz na co dzień. Niektórzy traktują je jako małą spiżarnię, umieszczając w nich przetwory. Poza tym gotowe kuchnie nigdy idealnie nie pasują do wnętrza. Nierzadko pojawiają się wąskie, puste przestrzenie pomiędzy kolejnymi szafkami. W przypadku zabudowy na wymiar wykonuje się w nich np. wysuwane kosze cargo, które idealnie sprawdzające się np. na środki czystości czy do przechowywania produktów sypkich w puszkach i pojemnikach.

Praktyczne organizery do szafek

Za głębokie, za szerokie, za płytkie, a nawet za duże…wnętrze szafek i szuflad również wymaga właściwego zagospodarowania w celu zwiększenia ich pojemności i utrzymania porządku. W szufladach na sztućce warto jest umieścić specjalny organizer z przegrodami. Dobrze jest przy tym uwzględnić miejsce na większe łyżki, trzepaczki i łopatki. W głębszych szufladach sprawdzą się też pojemniki, w których możesz przechowywać akcesoria kuchenne. Na drzwiach szafek od wewnętrznej stronie zamontuj specjalne uchwyty na przykrywki, dzięki czemu zyskasz dodatkowo miejsce na garnki. W wysokich szafkach na szklanki i kubki dodatkowo możesz umieścić plastikową lub metalową półkę, dzięki której podzielisz je na dwa poziomy i tym samym więcej naczyń się w nich zmieści.

Wysuwane półki w szafkach narożnych

Szafki narożne to często newralgiczne miejsca do przechowywania. Są głębokie i trudno jest dostać się do ich zawartości. Aby ułatwić sobie korzystanie z nich, zdecyduj się na system wysuwanych półek. Występują one w wielu wariantach. Są to zarówno półki kwadratowe i prostokątne wysuwane w całości lub obrotowe, okrągłe. Bardzo ułatwiają nie tylko utrzymanie porządku w szafkach narożnych, ale przede wszystkim pozwalają na łatwe korzystanie ze wszystkich naczyń, które się w nich znajdują bez konieczności wyjmowania wszystkich. Dzięki dobrej organizacji kuchni gotowanie może stać się znacznie większą przyjemnością. Dużo miejsca do przechowywania, porządek w szafkach i szufladach oraz puste blaty sprawiają sprzyjają ergonomicznej i praktycznej kuchni.

Masz pytanie?
Skontaktuj się z nami
Meble flaming - Telefon kontaktowy 519 133 311

Wysyłanie formularza

W czym możemy Ci pomóc?

Krok 1 - Jakie produkty / usługi Cię interesują?

Krok 1 - Produkty / usługi

Krok 2 - Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Krok 2 - Dane kontaktowe

Krok 1 - Jakie produkty / usługi Cię interesują?

Krok 1 - Produkty / usługi

Krok 2 - Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Krok 2 - Dane kontaktowe

Czy na pewno chcesz zamknąć formularz?

Twój formularz został przesłany, dziękujemy!

Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to będzie możliwe i wspólnie wybierzemy najlepsze rozwiązania dopasowane do Twoich potrzeb.

Wiadomość nie została wysłana

Twój wniosek o szybką wycenę nie został wysłany.