Coraz popularniejsze stają się wnętrza w stylu retro, które odwzorowują mieszkania z lat 50., 60. oraz 70. To właśnie styl tamtych czasów rozpala wyobraźnię wielu ludzi, którzy obecnie kupują sobie mieszkania bądź domy. Nie ma jednak w tym nic dziwnego. Kilkadziesiąt lat temu stylistyka aranżacji wnętrz była bardziej kolorowa i zwariowana. Czasami o wnętrzach z tamtych czasów można nawet pomyśleć, że były kiczowate – ale to właśnie sprawiło, że przyciągały one wzrok tak wielu osób.

Styl retro – czym jest?

Odpowiadając na pytanie, czym jest styl retro, najprościej wytłumaczyć to w ten sposób: jest to styl odzwierciedlający to, co działo się we wnętrzarstwie w połowie dwudziestego wieku, a więc w latach 50., 60. czy 70. Mowa tutaj oczywiście szczególnie o wnętrzach, jakie można było zobaczyć w krajach anglosaskich. W Polsce niestety panował wtedy komunizm, co przyczyniło się do osłabienia rozwoju wnętrzarstwa, chociaż i styl polskich domów z tamtych czasów jest dla wielu inspiracją.

Cechy charakterystyczne stylu retro

Jakie są cechy charakterystyczne stylu retro? Za jedną z najważniejszych można uznać żywe kolory, które od razu przyciągają wzrok, na przykład limonkowy, pomarańczowy czy żółty. Oprócz tego ogromną popularnością cieszą się różnego rodzaju zasłony oraz tapety w ciekawych wzorach – chociażby geometrycznych czy kwiatowych. Styl retro to również fantazyjne dodatki – ciekawe dywany, poduszki dekoracyjne, czy też dodatki wykonane z plastiku.

Kolorystyka we wnętrzach w stylu retro

Jeżeli chodzi o kolorystykę, która powinna panować we wnętrzu w stylu retro, to przede wszystkim warto postawić na kolory żywe, mocne, a nawet krzykliwe. Jak już zostało wspomniane, świetnie sprawdzą się takie kolory jak limonkowy, żółty czy pomarańczowy. Dobrze będą też pasować brązy i czerwienie. Mogą też mieć zastosowanie kontrastowe połączenia bieli i czerni.

Podłoga w stylu retro

Na podłodze w pomieszczeniach w stylu retro najlepiej sprawdzi się parkiet. Ważne jest jednak to, aby podłoga była odnowiona, czysta i po prostu zadbana. Można o tym zapomnieć, nie chcąc pozbywać się tego, co już znajduje się w kupionym mieszkaniu czy domu. Warto jednak zainwestować w podłogę z drewnianych paneli, najlepiej w ciemnym odcieniu, ponieważ będzie ona doskonale kontrastować ze ścianami.

Ściany w stylu retro

Zadaniem ścian w stylu retro jest być tłem do wszystkich kolorowych dodatków, jakie znajdują się w danym pomieszczeniu. Dlatego też poza może jednym wyjątkiem reszta ścian pomalowana jest na kolor biały, tak aby nie przytłaczały one całego pomieszczenia.

Meble i dodatki w stylu retro

Warto zainwestować albo w oryginalne meble vintage, albo w produkty stylizowane na te z dawnych lat. To samo tyczy się wszelkiego rodzaju dodatków. Na szczęście w dzisiejszych czasach z łatwością można znaleźć wiele ciekawych produktów przez internet bądź zlecić ich wykonanie profesjonalistom.

Może zainteresuje Cię też...

Otwórz się na nowe perspektywy

Mamy dostęp do szerokiego wachlarza materiałów. Można u nas zamówić szafy i inne meble wykonane z materiałów ekskluzywnych w przystępnych cenach jak i również na materiałach bardzo powszechnych, przy czym nie zapominamy o trzymaniu standardu jakości. Wszystkie stosowane u nas materiały są produkowane w Europie, nie korzystamy z chińskich podróbek.

kuchnie na wymiar Wrocław
Cookies settings
Powrót na górę