Małe pomieszczenie zawsze jest trudniejsze w urządzeniu. Jednak jeszcze większe problemy pojawiają się w momencie, kiedy jest ono nieustawne, a sąsiadujące ze sobą ściany mają nieproporcjonalne długości. Urządzając wąską kuchnię, warto zastosować kilka trików wnętrzarskich, które optycznie powiększają pomieszczenie. Ponadto, należy zastosować takie rozmieszczenie mebli i sprzętów, aby był do nich wszystkich łatwy dostęp, bez konieczności zmniejszenia powierzchni do przechowania. Mamy na to kilka sposobów!

Przede wszystkim w jasnych barwach

Jasne kolory optycznie powiększają wnętrze, czego w tym przypadku zdecydowanie potrzebujemy. Meble w kuchni, szczególnie małej, zajmują największą powierzchnię ścian, a zatem to ich fronty są najbardziej widoczne. Zdecyduj się na zabudowę w kolorze białym lub jasnej szarości. Dodatkowo, efekt przestronności spotęgujesz połyskującym wykończeniem. Podłoga również powinna być jasna, jednak niekoniecznie biała. Przyda się wnętrzu odrobina ciepła drewna. Pomiędzy szafkami niech znajdzie się również biel, która pozwoli Ci stworzyć monochromatyczne wnętrze, w tym celu zastosuj płytki typu metro lub eleganckie wielkoformatowe płyty imitujące marmur.

Zabudowa w odpowiednim kształcie

Każda perfekcyjna Pani Domu oraz Mistrz Gotowania chciałby mieć dużo miejsca do przechowywania. W wąskiej kuchni umieszczenie szafek na trzech ścianach nie zawsze jest możliwe. Aby można było się swobodnie poruszać, pozostawiona przestrzeń powinna mieć szerokość 120 cm. To niekiedy wymaga zastosowania zabudowy tylko na jednej ścianie, oczywiście jednej z dwóch dłuższych. Więcej szafek zyskasz, jeśli zabudowa będzie miała kształt litery L. Zatem wykorzystajmy też krótszą ścianę. Ponadto, szafki koniecznie muszą zajmować całą wysokość ściany, a zatem sięgać pod sam sufit.

Lekkie szafki, które nie przytłoczą aranżacji

Szczególnie w dwurzędowej zabudowie, czyli znajdującej się po dwóch stronach kuchni, przy dużej ilości szafek może powstać przytłaczający efekt. Pojawia się problem zbyt dużej ilości szafek, które zamiast nadawać przestrzeni lekkości, sprawiają, że wygląda ona ciężko. Aby tego uniknąć, można zrezygnować z niektórych pełnych frontów szafek i uzupełnić je przeszkleniami, za którymi pięknie prezentują się np. porcelanowe filiżanki i czy kieliszki do wina. Dobrze sprawdzają się ponadto półki zamiast szafek. Nie musisz wszystkiego ukrywać za frontami. Zioła, przyprawy czy puszki z kawą i herbatą są ciekawą dekoracją kuchni, warto je wyeksponować, ustawiając na półkach.

Rozkładany blat roboczy

Bez blatu trudno mówić o funkcjonalnej kuchni. Jego niewielka powierzchnia to często pojawiający się problem małych kuchni. W wąskim pomieszczeniu również go brakuje, szczególnie jeżeli mamy ograniczone możliwości wypełnienia szafkami całego wnętrza. Dodatkowe miejsce do przygotowywania potraw zyskasz, decydując się na rozkładany blat. Zawieszamy go na ścianie, po złożeniu idealnie przylega do jej powierzchni i nie zajmuje w ogóle miejsca. Kiedy go potrzebujemy, wystarczy go rozłożyć, podtrzymując na jednej nodze metalowej lub drewnianej. Może ponadto pełnić funkcję stołu. Obok zawsze możesz zawiesić składane krzesła. Alternatywą jest blat wysuwany z szuflady. Trzeba jednak pogodzić się wtedy z utratą jednej szuflady na akcesoria kuchenne.

Nawet wąskie pomieszczenie może stać się funkcjonalną, ergonomiczną i modnie urządzoną kuchnią. Dobrze dopasowana zabudowa, jasne kolory, przeszklone witryny oraz ukryte blaty robocze stanowią nasz przepis na dobrze urządzoną wąską kuchnię.

Może zainteresuje Cię też...

Otwórz się na nowe perspektywy

Mamy dostęp do szerokiego wachlarza materiałów. Można u nas zamówić szafy i inne meble wykonane z materiałów ekskluzywnych w przystępnych cenach jak i również na materiałach bardzo powszechnych, przy czym nie zapominamy o trzymaniu standardu jakości. Wszystkie stosowane u nas materiały są produkowane w Europie, nie korzystamy z chińskich podróbek.

kuchnie na wymiar Wrocław
Cookies settings
Powrót na górę