Jak najwięcej miejsca do przechowywania…to oczywiście założenie każdego, kto planuje wyposażyć swoje mieszkanie w szafę. Musi być pojemna, praktyczna, funkcjonalna, ale też dobrze się prezentować we wnętrzu, pasując tym samym do całej stylizacji. Wymagania są duże, ale możliwości aktualnie również. Możemy zaprojektować szafę na miarę własnych potrzeb, umieścić w niej półki, wieszaki i systemy, które sprawią, że pomieścimy w niej wszystkie ubrania, a nawet jeszcze więcej. To wizja idealnej szafy, oczywiście do zrealizowania!

Jak powinna otwierać się Twoja szafa?

Kiedyś nikt się nad tym nie zastanawiał, ponieważ była jedna możliwość. Drzwi otwierały się w tradycyjny sposób, wyposażone były w uchwyty, czasami dekoracyjne, a innym razem spełniające tylko praktyczną funkcję. Dzisiaj również mamy do wyboru tego typu mechanizm, który dobrze sprawdzi się w tych pomieszczeniach, gdzie nie mamy ograniczonej przestrzeni, a metraż jest wystarczająco duży, aby możliwe było pozostawienie więcej wolnego miejsca przed szafą. Szafa z uchwytami pasuje do wnętrz urządzonych w stylu klasycznym, a także skandynawskim oraz retro. Jeżeli jednak oszczędzasz każdy metr kwadratowy, zdecyduj się na szafę przesuwną. Może posiadać dodatkowo lustro lub mleczną szybę, wtedy optycznie powiększysz pomieszczenie.

Półki, szafki i wieszaki, czyli absolutna podstawa każdej szafy

Każda szafa składa się z tych elementów, jednak to tylko od nas zależy, w jakiej ilości się w niej znajdą i jak zostaną w niej zamontowane. Chcąc dodatkowo zwiększyć pojemność szafy, warto jest zdecydować się na jej większą głębokość, oczywiście jeżeli metraż pomieszczenia na to pozwala. Nie powinna ona wynosić mniej niż 55 cm, chociaż zdarzają się wersje minimalistyczne, ale tylko w szczególnych przypadkach.

Na ubrania takie, jak swetry, bluzy, bluzki czy niektóre spodnie przydadzą się półki zamontowane na wysokości naszego wzroku, aby mieć do nich łatwy dostęp. Na szczycie szafy niech znajdą się nieco większe półki na pudełka z ubraniami sezonowymi czy innymi akcesoriami, z których nie korzystamy na co dzień. Bieliznę najczęściej przechowujemy w szufladach. Można je wyposażyć w specjalny hamulec, który pozwoli na ich ciche domykanie. Wewnątrz niech znajdą się praktyczne organizery, dzięki którym łatwiej będzie Ci uporządkować bieliznę czy też apaszki i paski do spodni.

Niektóre ubrania wymagają zawieszenia na wieszaku, jak sukienki, marynarki, garnitury czy koszule. W szafie musi się więc znaleźć drążek na odpowiedniej wysokości – na długie ubrania na ok. 160 cm, a na krótsze rzeczy ok. 100 cm. Jeżeli chcesz zyskać więcej miejsca do przechowywania lub Twoja szafa musi być mniejsza, niż planowałeś, dobrym wyborem będą drążki poprzeczne, które wysuwają się zamontowane na specjalnej szynie. Idealnie sprawdzają się zarówno na ubrania, jak też dodatki, jak paski czy krawaty. Jeżeli masz dużo spodni, szczególnie eleganckich, wyposaż szafę w specjalny wieszak na spodnie.

Dodatkowe akcesoria, ale nie na ubrania

W szafie nie zawsze przechowujemy tylko ubrania, czasami są to też sprzęty domowe. Dzięki specjalnym uchwytom możesz zagospodarować w swojej szafie miejsce na żelazko, odkurzacz czy deskę do prasowania. Nie muszą zajmować miejsca na półkach, a wisząc, sprytnie ukrywać się w szafie.

Każda szafa skrywa jakąś tajemnicę, nie każda jednak sprzyja dobrej organizacji. A Twoja?

Szafa

Może zainteresuje Cię też...

Otwórz się na nowe perspektywy

Mamy dostęp do szerokiego wachlarza materiałów. Można u nas zamówić szafy i inne meble wykonane z materiałów ekskluzywnych w przystępnych cenach jak i również na materiałach bardzo powszechnych, przy czym nie zapominamy o trzymaniu standardu jakości. Wszystkie stosowane u nas materiały są produkowane w Europie, nie korzystamy z chińskich podróbek.

kuchnie na wymiar Wrocław
Cookies settings
Powrót na górę