Salon jest jednym z najważniejszych pomieszczeń znajdujących się w domu, ponieważ pełni on funkcję reprezentacyjną. To właśnie do tego miejsca wprowadza się wszystkich gości odwiedzających dom. Wydaje się, że w małych mieszkaniach nie ma miejsca na takie pomieszczenia, jak salon. Wiele osób sądzi, że w niewielkim mieszkaniu znajdzie się co najwyżej miejsce na kilka małych pokoi, kuchnię oraz łazienkę z toaletą. Wbrew pozorom nie jest to prawda. Nawet w niedużych mieszkaniach miejsca na salon jest odpowiednio dużo. Trzeba tylko wiedzieć, w jaki sposób go urządzić, aby spełniał on swoją funkcję.

Czy w małym mieszkaniu jest miejsce na salon?

Chyba tylko kawalerka jest mieszkaniem, w którym jedno pomieszczenie spełnia wszystkie funkcje – salonu, sypialni, a nawet kuchni. Jednak już w mieszkaniach dwupokojowych jeden z pokoi może pełnić wyłącznie funkcję salonu. W zasadzie nie ma minimalnego metrażu mieszkania, przy którym da się stworzyć salon. Warto jednak mieć świadomość, że coraz popularniejsze są mikrokawalerki – czyli kawalerki mające od kilku do kilkunastu metrów kwadratowych, które nie nadają się do życia i funkcjonowania. Ich popularność wynika z niższej ceny niż cena zwykłych kawalerek. W takich mikromieszkaniach faktycznie ciężko jest znaleźć miejsce na cokolwiek.

Jak urządzić salon w małym mieszkaniu?

Niezwykle ważne jest to, aby odpowiedzieć sobie na pytanie: „Jak urządzić salon w małym mieszkaniu?”. To oczywiste, że pomieszczenie nie będzie przestronne, jednak warto zastanowić się nad możliwością zastosowania w nim dużej ilości luster – dzięki nim wnętrze powiększy się przynajmniej optycznie. W salonie powinna znajdować się kanapa oraz stół. Zamiast stołu można wybrać ławę lub mniejszy stolik kawowy, jeżeli naprawdę nie da się wygospodarować wystarczająco dużo miejsca. Oprócz tych dwóch elementów warto do salonu wstawić również komodę i szafę lub regał.

Salon z aneksem kuchennym – czy to dobre rozwiązanie?

Salon z aneksem kuchennym to rozwiązanie dobre w mieszkaniach, w których nie ma zbyt wiele miejsca. Dzięki połączeniu tych dwóch pomieszczeń można sprawić, że całość będzie prezentowała się znacznie bardziej przestrzennie, niż gdyby oba pomieszczenia były od siebie odgrodzone ścianą. Gdy salon jest połączony z aneksem kuchennym, warto oddzielić od siebie te dwie przestrzenie za pomocą kolorów lub mebli. Dzięki temu będzie wyraźna granica, która wskaże, gdzie zaczyna się salon, a kończy kuchnia.

Czego unikać w małych mieszkaniach?

W małych mieszkaniach z pewnością należy unikać dużej ilości mebli, które zagracają przestrzeń. Warto również powstrzymać się przed nadmiernym składowaniem akcesoriów i dodatków, ponieważ ich nadmiar optycznie zmniejsza pomieszczenie. Dobrym pomysłem będzie urządzenie mieszkania w stylu minimalistycznym, ponieważ jest to styl idealnie pasujący do małych wnętrz.

Może zainteresuje Cię też...

Otwórz się na nowe perspektywy

Mamy dostęp do szerokiego wachlarza materiałów. Można u nas zamówić szafy i inne meble wykonane z materiałów ekskluzywnych w przystępnych cenach jak i również na materiałach bardzo powszechnych, przy czym nie zapominamy o trzymaniu standardu jakości. Wszystkie stosowane u nas materiały są produkowane w Europie, nie korzystamy z chińskich podróbek.

kuchnie na wymiar Wrocław
Cookies settings
Powrót na górę