Mniej znaczy więcej i czasem jeden element za dużo może sprawić, że wnętrze przestanie zachwycać swoim ciekawym, modnym i nowoczesnym designem. We współczesnych trendach karty rozdaje minimalizm, a więc ograniczamy się tylko do tych elementów, które są naprawdę potrzebne we wnętrzu i sprawiają, że spełnia ono swoją funkcję i jest ergonomiczne. Jak wykorzystać minimalizm w kuchni? Jak zaaranżować nowoczesną kuchnię – estetyczną i funkcjonalną?

Zestaw kolorów idealnych do kuchni minimalistycznej

Najlepiej sprawdzą się kolory ponadczasowe i stonowane. We wnętrzach minimalistycznych często dominuje biel, szczególnie w małych pomieszczeniach. Jest ona świetną bazą i tłem dla innych kolorów, z wieloma tworzy ciekawe kontrasty. Obok bieli jest też czerń, która z kolei sprawia, że wnętrze zachowuje swój prosty charakter, ale nabiera więcej elegancji. W stylu minimalistycznym często występuje też szeroka paleta szarości. Tylko z jej wykorzystaniem może powstać naprawdę ciekawa aranżacja. W minimalizmie stawia się na monochromy. Unikamy więc łączenia wielu kolorów, szczególnie tych bardzo wyrazistych i intensywnych. Rzadko na ścianie pojawiają się wzorzyste płytki, a fronty szafek mają dekoracyjne wykończenie. Znacznie częściej spotyka się białe fronty szafek z połyskiem, blat w kolorze marmuru i wielkoformatowe płytki w jasnym odcieniu szarości. Nie oznacza to jednak, że decydując się na kuchnię w stylu minimalistycznym, musimy całkowicie zrezygnować z mocnych kolorów. Świetnie sprawdzają się jako dodatkowe, uzupełniające barwy, np. na akcesoriach kuchennych, dekoracjach i małych sprzętach AGD. Dobrym wyborem będą m.in. pastelowy błękit, wiśniowa czerwień, classic blue czy też butelkowa zieleń.

Proste kształty i zabudowa zgodna z zasadami geometrii

Nie eksperymentujemy z kształtem szafek, żeby stworzyć ultraoryginalną zabudowę kuchenną. Bazujemy na geometrycznych kształtach, tak aby całość była maksymalnie prosta. Szafki mają więc kształt prostokątów, zabudowa sięga sufitu, a przestrzeń jest w całości wykorzystana. Mile widziana jest praktyczna wyspa pełniąca jednocześnie funkcję blatu roboczego i stołu z wysokimi hokerami. Fronty szafek są gładkie, bez widocznych uchwytów. Wszystkie sprzęty AGD w miarę możliwości zabudowujemy. W minimalistycznej kuchni pojawiają się jednak elementy przyciągające uwagę, odbiegające pod względem designu od powszechnie znanych rozwiązań. Jest to m.in. bateria kuchenna, która niekoniecznie musi być chromowana. Świetnie sprawdzi się sztorcowa bateria w czarnym kolorze o matowym wykończeniu. Będzie idealnie współgrała z czarnymi płytkami pomiędzy blatem a wiszącymi szafkami, a także z czarnymi oprawami oświetleniowymi. Jeśli decydujemy się na jasny blat, to idealnym wyborem będzie też jasny zlewozmywak. Dzięki takiemu połączeniu nie będzie się on przesadnie wyróżniał, a może pozostanie nawet częściowo niewidoczny.

Dobra organizacja w szafkach

Minimalizm oznacza też porządek. Możliwie jak najwięcej rzeczy ukrywamy w szafkach. Staramy się, aby blat pozostał maksymalnie pusty. To wymaga bardzo przestronnych szafek i systemów ułatwiających organizację. Jeśli zabudowa ma kształt litery L lub U, to koniecznie w narożnikach powinny pojawić się wysuwane półki. Wąskie przestrzenie pomiędzy większymi półkami wypełniamy koszami cargo. Zabudowa powinna sięgać do sufitu, co oznacza, że zyskujemy dodatkowy rząd szafek. Najwyżej umieszczamy takie sprzęty i naczynia, z których korzystamy najrzadziej. Przydadzą się też głębokie szuflady. Nad płytą grzewczą możemy umieścić specjalną szafkę na przyprawy. Na drzwiczkach szafek od wewnętrznej strony niech pojawią się specjalne uchwyty na pokrywki do garnków. Dzięki temu zyskasz więcej miejsca w szafkach.

Więcej na temat maksymalnego wykorzystania przestrzeni dowiesz się z wpisu: https://www.meble-flaming.pl/strefa-wiedzy/blog/urzadzamy-mala-kuchnie 

Minimalistyczna kuchnia to gloryfikacja prostoty. Jest zazwyczaj jasna, chociaż zdarza się minimalizm w wersji czarnej. Jeśli chodzi o mocniejsze kolory, to są małymi akcentami, a dekoracje dyskretnie zaznaczają swoją obecność. Zabudowa kuchenna charakteryzuje się prostymi, gładkimi frontami, za którymi ukryte są nowoczesne systemy, pozwalające pomieścić więcej, niż mogłoby się wydawać.

Może zainteresuje Cię też...

Otwórz się na nowe perspektywy

Mamy dostęp do szerokiego wachlarza materiałów. Można u nas zamówić szafy i inne meble wykonane z materiałów ekskluzywnych w przystępnych cenach jak i również na materiałach bardzo powszechnych, przy czym nie zapominamy o trzymaniu standardu jakości. Wszystkie stosowane u nas materiały są produkowane w Europie, nie korzystamy z chińskich podróbek.

kuchnie na wymiar Wrocław
Cookies settings
Powrót na górę