Standardowe szafki kuchenne po prostu stoją na podłodze. Czasem wybór jest jednak inny, np. szafki na nóżkach, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Jeszcze innym rozwiązaniem są podwieszane szafki kuchenne, które lewitują nad podłogą. Takie meble już na dobre zadomowiły się w naszych salonach, ale w kuchni wciąż spotykane są rzadko… a szkoda, bo nie tylko wyróżniają się efektownym wyglądem, ale również są bardzo praktyczne.

Podwieszane szafki kuchenne (nie) bez wad

Nie ma rozwiązań idealnych dla wszystkich. Można jednak stworzyć przestrzeń funkcjonalną i najlepszą dla siebie, jeśli dobrze dopasuje się w niej wszystkie elementy – każdy ma inne oczekiwania, preferencje i potrzeby. Podwieszane szafki kuchenne wyróżniają się brakiem podstawy, która ma bezpośredni kontakt z podłożem. Są przytwierdzone do ściany i zawieszone nad podłogą. To bardzo nowoczesna zabudowa kuchenna, która odsłaniając większy obszar podłogi, optycznie powiększa przestrzeń. Można pod nimi zamontować listwy LED, zyskując tym samym ciekawy efekt świetlny w kuchni. Podwieszane szafki kuchenne sprawiają, że cała aranżacja jest lekka, nawet pomimo minimalistycznego i nieco surowego designu. Nie mają nóżek i cokołów, zapewniają swobodny dostęp do przestrzeni, która się pod nimi znajduje. Łatwiej jest usunąć więc wszelkie trudne zabrudzenia, szczególnie po rozlanych płynach czy wodzie, które w przeciwnym razie mogły przedostać się pod szafki, jeśli oczywiście zabudowa byłaby niewłaściwie zabezpieczona. To, co dla niektórych jest zaletą, dla innych może być wadą. Pod takimi szafkami gromadzi się kurz i brud, mamy więc większą przestrzeń do sprzątania, z czym oczywiście bez problemu poradzi sobie odkurzacz samojeżdżący. Szafki nie mają dodatkowego podparcia, więc trzeba zadbać o to, aby miały odpowiedni udźwig.

Na co zwrócić uwagę przy podwieszanych szafkach kuchennych

W celu bezpiecznego przechowywania i korzystania z zabudowy kuchennej na pewno należy zwrócić uwagę na udźwig szafek. Te dolne najczęściej służą do przechowywania ciężkich naczyń, jak garnki czy talerze. Wmontowuje się w nie ponadto sprzęt AGD, np. piekarnik czy płytę grzewczą. Podwieszane szafki kuchenne muszą mieć więc dużą maksymalną nośność. Nie mają dodatkowych podpórek, więc kluczowa jest ich wytrzymałość, solidność i jakość wykonania. Szafki podwieszane montuje się na odpowiedniej wysokości. Oczywiście można je przytwierdzić do ściany na dowolnej wysokości, jednak trzeba wziąć pod uwagę kilka aspektów. Przede wszystkim blat roboczy musi znajdować się na wysokości pozwalającej na swobodne korzystanie z niego. Dolna krawędź blatu zazwyczaj znajduje się na wysokości 85 cm od podłogi. Pod szafkami powinna być taka przestrzeń, aby można było swobodnie ją umyć. Jeśli masz w domu odkurzasz samojeżdżący, to powinien się on zmieścić pod zabudową. Przy montażu należy używać poziomicy, aby szafki zawiesić idealnie równo.

Szafki kuchenne bez nóżek i…cokołu meblowego

Cokół meblowy ma za zadanie maskować przestrzeń pomiędzy szafkami a podłogą. Dzięki niemu pod meble nie przedostaje się kurz i inne zarudzenia. Nóżki z kolei zapewniają podparcie szafkom. W przypadku mebli podwieszanych obu tych elementów brakuje. To właśnie pozbycie się ich sprawiło, że całość prezentuje się lekko, ale nowocześnie. Traktowanie tego w kontekście tylko wady lub zalety jest błędem. To po prostu kolejne rozwiązanie powstałe w celu poszerzenia spektrum możliwości stworzenia funkcjonalnej kuchni, u niektórych sprawdzi się bardzo dobrze, u innych lepiej zastąpić je klasyką. Podwieszane szafki kuchenne na pewno gwarantują lekki wygląd całej zabudowy. Widoczny większy obszar podłogi optycznie powiększa małą przestrzeń. Sprzyja nowoczesnemu wystrojowi wnętrz. To nietypowa opcja, która coraz bardziej ciekawi i intryguje.

Może zainteresuje Cię też...

Otwórz się na nowe perspektywy

Mamy dostęp do szerokiego wachlarza materiałów. Można u nas zamówić szafy i inne meble wykonane z materiałów ekskluzywnych w przystępnych cenach jak i również na materiałach bardzo powszechnych, przy czym nie zapominamy o trzymaniu standardu jakości. Wszystkie stosowane u nas materiały są produkowane w Europie, nie korzystamy z chińskich podróbek.

kuchnie na wymiar Wrocław
Cookies settings
Powrót na górę