Salon to pomieszczenie reprezentacyjne, w nim spędzamy najwięcej czasu, przyjmujemy gości, odpoczywamy i cieszymy się towarzystwem rodziny. Chcemy, aby był odzwierciedleniem naszego charakteru i uzewnętrznieniem naszego temperamentu. Musimy się w nim czuć dobrze, ale też mieć przekonanie, że nadąża on za tempem naszego życia. Wybierając meble, najczęściej pojawiający się dylemat dotyczy ich wykończenia, czy ma być matowe czy może połyskujące. Na co się więc zdecydować?

Nowoczesny połysk

Połyskujące fronty kojarzą się nam ze współczesnym designem. Mają niepowtarzalny urok oraz wyjątkową zdolność odbijania światła, przez co powstają świetlne refleksy. Szczególnie w jasnym kolorze doskonale sprawdzają się do optycznego powiększania wnętrza. Połysk bardzo dobrze podkreśla bryłę mebla, co ma ogromne znaczenie przy szafkach i półkach o geometrycznych, prostych kształtach. Są one charakterystyczne dla mocno pożądanego dzisiaj w designie modernizmu. Doskonale prezentują się bez uchwytów, tworząc gładkie powierzchnie, nierzadko wtapiające się w kolor ściany. Połyskujące fronty w salonie to propozycja szczególnie do bardzo nowoczesnych aranżacji. W takich wnętrzach pojawiają się bardzo często w sterylnej bieli, ale też w ponadczasowej szarości czy głębokiej czerni, kontrastując z jasnymi ścianami. Sprzyjają awangardzie, w której nie brakuje futurystycznych form, przeszkleń, betonowych powierzchni oraz stalowego wykończenia. Połysk pięknie kontrastuje również z ciepłym drewnem. Coraz chętniej łączymy nowoczesność z klasyką, wybierając dwa rodzaje frontów – w kolorze drewna i w czerni lub szarości o połyskującym wykończeniu.

ZMat w klasyce i ekologicznych trendach

Matowe wykończenie jest charakterystyczne przede wszystkim na powierzchniach imitujących naturalne drewno. Doskonale podkreśla rysunek drewna oraz jego usłojenie. Sprzyja to ociepleniu wnętrza oraz zaaranżowaniu w nim przytulnego klimatu. Pięknie prezentują się też w towarzystwie frezów, które są charakterystyczne dla wnętrz klasycznych. Jednocześnie po matowe fronty sięgają fani prostoty i minimalizmu, ceniący sobie przy tym elegancję i nieco bardziej stonowany charakter wnętrza. W macie dobrze prezentują się szarość oraz czerń. Czasem pojawia się ponadto odważniejszy kolor, np. oliwkowa zieleń czy nawet głęboki granat. Matowe meble odnajdują się idealnie w klasyce, są też bardzo praktyczne. Wykazują dużą odporność na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne, a także zabrudzenia, które są na nich mniej widoczne niż na połyskujących powierzchniach. Możemy je połączyć z dekoracyjnymi uchwytami, które nadadzą wnętrzu konkretnego stylu, podkreślą jego prowansalski, egzotyczny lub ekologiczny klimat. Wykończenie mebli zależy w znaczącym stopniu od stylu, w jakim urządzamy salon. To także kwestia naszych indywidualnych upodobań. Blask jest bardziej wyrazisty, mat stonowany. Trzeba też uwzględnić kwestie praktyczne. Połyskujące wykończenie optycznie powiększy przestrzeń, matowe jest odporniejsze na zarysowania i zabrudzenia.

Może zainteresuje Cię też...

Otwórz się na nowe perspektywy

Mamy dostęp do szerokiego wachlarza materiałów. Można u nas zamówić szafy i inne meble wykonane z materiałów ekskluzywnych w przystępnych cenach jak i również na materiałach bardzo powszechnych, przy czym nie zapominamy o trzymaniu standardu jakości. Wszystkie stosowane u nas materiały są produkowane w Europie, nie korzystamy z chińskich podróbek.

kuchnie na wymiar Wrocław
Cookies settings
Powrót na górę