Sielski klimat w kuchni to jedno z alternatywnych rozwiązań aranżacji wnętrz dla tych, którzy nie są przekonani do nowoczesnych, sterylnych oraz minimalistycznych wnętrz. Taka kuchnia będzie emanowała ciepłem, cechowała się niezwykle rodzinnym klimatem. Przypadnie do gustu miłośnikom naturalnych materiałów, w tym przede wszystkim drewna, kolorów ziemi, ale również wzorów w bardziej wyrazistych kolorach, które ożywiają i dekorują wnętrze w stonowanych barwach. Jakie mamy przepis na kuchnię w stylu rustykalnym?

Kolory z ponadczasowej palety barw

Kuchnia rustykalna jest ciepła i przytulna, zatem nie najlepiej sprawdzają się w niej monochromy i chłodne odcienie, które przybierają dominująca postawę. Warto postawić na kolory ziemi, czyli brązy, szarości, beże, ale również odważniejszą czerń i rozjaśniającą wnętrze biel. Kolory łączymy ze sobą, aby wzajemnie się ocieplały i ochładzały, nadawały głębi stylizacji, a jednocześnie przestronności, szczególnie małym wnętrzom. Na ścianach mogą pojawić się płytki w kolorze brązu, ale również bieli. Dobrym wyborem będą podłużne płytki typu metro ułożone poziomo lub w efektowną jodełkę. Na podłodze koniecznie drewno, najlepiej postarzane, które spotęguje efekt sielskiego klimatu. Jeżeli chodzi o dodatki, to możemy zdecydować się na bardziej wyrazisty kolor, np. zieleń, niebieski lub nawet róż. Idealnym wyborem będą florystyczne wzory, a także naturalne zioła zawieszone na sznurkach przy ścianie i okapie.

Meble drewniane głównymi bohaterami wnętrza

W kuchni najwięcej przestrzeni poświęcamy meblom, to one w znacznym stopniu wytyczają charakter całej stylizacji. W rustykalnej kuchni dominować powinno drewno, które najlepiej, jeżeli pojawi się na frontach szafek. Wybieramy efektowne frezowania, nawiązujące do ponadczasowej klasyki, która bardzo często pojawia się we współczesnych projektach. Matowe wykończenie podkreśla autentyczność oraz naturalność materiału. Alternatywą dla naturalnego drewna jest fornir, który pięknie podkreśla unikalny rysunek usłojenia. Jeżeli chodzi o kolor frontów, to może być to naturalny dąb, jasny jesion, ciemny orzech lub wersja bielona, jeżeli zależy nam na rozjaśnieniu kuchni. Fronty szafek dekorujemy uchwytami, np. prostymi i podłużnymi w kolorze czarnym, stylizowanymi złotymi lub ozdobnymi gałkami z kolorowymi wzorami.

Rodzinny stół w rustykalnej kuchni

Wnętrze urządzone w rustykalnym stylu kojarzy nam się z rodzinnym klimatem. Nie powinno w nim więc zabraknąć stołu, przy którym miejsce znajdzie każdy mieszkaniec domu i jego gość. Jeśli kuchnia jest duża, niech będzie to stół o większych rozmiarach z drewnianym blatem i czarnymi, grubymi nogami. Przy nim oczywiście krzesła z wysokimi oparciami o drewnianej konstrukcji z elementami tapicerowanymi na siedzisku i oparciu. W małej kuchni może stanąć niewielki stolik z funkcją rozkładania, np. okrągły czarny stół, któremu towarzyszyć będą białe krzesła okryte dekoracyjnymi poduszkami.

Kuchnia w stylu rustykalnym to ukłon w kierunku drewna, stonowanych barw, prostych rozwiązań i dekoracyjnego wykończenia. To wszystko składa się w jedną całość, kreując ciepło domowego ogniska.

Może zainteresuje Cię też...

Otwórz się na nowe perspektywy

Mamy dostęp do szerokiego wachlarza materiałów. Można u nas zamówić szafy i inne meble wykonane z materiałów ekskluzywnych w przystępnych cenach jak i również na materiałach bardzo powszechnych, przy czym nie zapominamy o trzymaniu standardu jakości. Wszystkie stosowane u nas materiały są produkowane w Europie, nie korzystamy z chińskich podróbek.

kuchnie na wymiar Wrocław
Cookies settings
Powrót na górę