Meble w dużej części są wykonane z płyt pokrytych laminatem. Najczęściej są to elementy konstrukcyjne takie jak przegrody, półki, skrzynie szuflad. Z uwagi na swoją odporną, higieniczną i zwartą powierzchnię laminaty nie wymagają żadnych szczególnych form konserwacji. Powierzchnie laminowane finalnie pokryte są żywicą melaminową i zasadniczo są bardzo łatwe w czyszczeniu. Dotyczy to również powierzchni ze strukturą. Zbędne jest stosowanie środków do pielęgnacji. Środki do polerowania i czyszczenia zawierają wosk i nie powinny być stosowane, ponieważ mają tendencję do zapychania struktur laminatów i tworzenia wiążącej brud warstwy. Powierzchnie mebli powinny być regularnie czyszczone. W przypadku konieczności specjalnego czyszczenia, należy zastosować łagodne środki do pielęgnacji. Przy czym trzeba zwrócić uwagę, aby nie zawierały substancji ścierających, które mogłyby spowodować, zmianę stopnia połysku, lub zarysowania powierzchni. W zależności od rodzaju zabrudzenia, począwszy od lekkich i świeżych aż po silne i uporczywe pozostawione przez różne substancje, niezwykle istotny jest dobór odpowiedniej metody czyszczenia.

Żródła zabrudzeń takie jak kurz, ołówek, kreda, kawa, herbata soki owocowe, olej, ślady palców, powinniśmy odpowiednio czyścić w zależności od stopnia zabrudzenia jak i jego czasu występowania:

  • Do lekkich, świeżych zabrudzeń stosuje się ręczniki papierowe, czyste ściereczki suche lub wilgotne.
  • Do zwykłych, o dłuższym czasie występowania zabrudzeń stosuje się czystą gorącą wodę, czyste ściereczki lub ręczniki.
  • Na silne stare zabrudzenia należy pozostawić na noc mieszankę wody i proszku do prania, po czym delikatnie przetrzeć. Można zastosować mleczko do czyszczenia, jednak z zastosowaniem dużej ostrożności. Tego typu rozwiązania należy unikać i stosować rzadko i jedynie w trudnych przypadkach.
  • Na zabrudzenia spowodowane silikonem, preparatami do pielęgnacji mebli, farby i kleje należy zastosować benzynę ekstrakcyjną

We wszystkich przypadkach należy pamiętać aby mebel wytrzeć do sucha nie pozostawiając przy tym na powierzchni żadnych środków czyszczących.


Podczas codziennego użytku mebli należy unikać:

  • Krojenia bezpośrednio na blacie
  • Odkładania gorących garnków bezpośrednio na blacie
  • Pozostawiania rozlanych płynów w szczgólności na brzegach i łączeniach elementów.
  • Wycierania blatów drewnianych, olejowanych płynem do naczyń.
  • Przesuwania po powierzchni mebli twardych przedmiotów tj garnki, klucze.
  • Otwierania zmywarki zaraz po zakończeniu jej pracy.

Pamiętajmy jeśli będziemy dbać i szanować nasze meble to z pewnością nam się odwdzięczą długą żywotnością.

Może zainteresuje Cię też...

Otwórz się na nowe perspektywy

Mamy dostęp do szerokiego wachlarza materiałów. Można u nas zamówić szafy i inne meble wykonane z materiałów ekskluzywnych w przystępnych cenach jak i również na materiałach bardzo powszechnych, przy czym nie zapominamy o trzymaniu standardu jakości. Wszystkie stosowane u nas materiały są produkowane w Europie, nie korzystamy z chińskich podróbek.

kuchnie na wymiar Wrocław
Cookies settings
Powrót na górę