Wspólne zasiadanie do stołu i spożywanie posiłków z rodziną to dla niektórych rytuał. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie duży stół z krzesłami, a więc strefa jadalniana, w której można się delektować tymi momentami, a czasem w natłoku codziennych obowiązków jest ich naprawdę niewiele. Nie każdy ma komfort urządzenia jadalni w oddzielnym pomieszczeniu, co nie oznacza, że trzeba z niej wtedy całkowicie zrezygnować.

Jadalnia w salonie

To częste połączenie, kiedy brak jest dodatkowego pomieszczenia, w którym mogłaby powstać funkcjonalna jadalnia. W takim przypadku w salonie trzeba wydzielić odpowiednią przestrzeń, gdzie stanie stół z krzesłami. Otwarte przestrzenie wciąż są w modzie. Meble wtedy muszą tworzyć spójną całość, a zaaranżowanie kącika jadalnianego można wyróżnić np. innym kolorem ściany, np. cegłą na ścianie lub wielkoformatowymi płytkami w kolorze betony bądź drewna. Dobrym pomysłem jest oddzielenie go od strefy dziennej sofą lub narożnikiem. Wielkość stołu zależy od metrażu pomieszczenia. Czasem wystarczy miejsca jedynie na mały stół z 4 krzesłami, innym razem na stół okrągły, przy którym z powodzeniem może zasiąść 10 osób. Ponadto dobrym rozwiązaniem jest stół rozkładany, przy którym na co dzień napijesz się kawy, a w sobotni wieczór ugościsz znajomych i przyjaciół. Jeśli zależy Ci na wyeksponowaniu ceramiki i zastawy stołowej, ustaw w strefie jadalnianej witryny pasujące wizualnie do mebli ze strefy dziennej. Przy małe ilości miejsca witryny mogą być wiszące.

Mała jadalnia na miarę wielkich potrzeb

Masz jedno niewykorzystane dotąd pomieszczenie, jednak nie należy ono do największych? W takiej jadalni postaw na minimalizm. Optycznie powiększysz wnętrze jasnymi kolorami na ścianie, a ciepła dodasz mu drewnianą podłogą. Stół niech będzie prostokątny, jest najbardziej ustawny, znajdzie się dla niego miejsce nawet pod ściana. Jeśli jest rozkładany, sprawdź, czy po rozłożeniu będzie można go obejść z każdej strony. Zrezygnuj z dużych fotelowych krzeseł, wybierając mniejsze, klasyczne, zajmują mniej miejsca. Nie musisz wstawiać do jadalni dodatkowych mebli, ale możesz zyskać nieco miejsca do przechowywania, zawieszając na ścianie szafki i półki. W małym pomieszczeniu w zupełności wystarczy jedno źródło światła, np. nisko zawieszona nad stołem lampa.

Jadalnia w kuchni, czyli wszystko w jednym miejscu

Możesz zintegrować również jadalnię z kuchnią, jeśli oczywiście metraż pomieszczenia na to pozwala. To dobre rozwiązanie dla tych, którzy podczas przygotowywania posiłków chcą być obecni ze swoimi gośćmi. To ważne, ponieważ dzisiejsze tempo życia nie pozwala nam na spędzanie zbyt dużo czasu wolnego z rodziną i przyjaciółmi. Stół z krzesłami powinien wizualnie nawiązywać do zabudowy kuchennej. Tak naprawdę wystarczy jeden element łączący te dwie strefy. Może to być blat w kuchni i przy stole lub też podstawa stołu i wykończenie szafek. Stół można potraktować jako element oddzielający kuchnię od jadalni, gdzie znajdą się dodatkowe meble na zastawę i ceramikę, a może nawet wygodny fotel do odpoczynku. Innym pomysłem jest wyspa, która będzie stanowiła granicę pomiędzy tymi dwoma strefami. Wykorzystuje się ją coraz częściej jako dodatkowe miejsce do przechowywania, a nawet umieszcza się na niej płytę grzewczą lub zlewozmywak. Oryginalnym pomysłem jest stworzenie długiego, wielofunkcyjnego blatu – półwyspy. Kiedy to konieczne, jest blatem roboczym, a podczas kolacji stołem, przy którym zasiadasz z bliskimi.

Duża jadalnia – wysmakowany luksus

Na taki komfort nie każdy może sobie pozwolić. Jeśli już jednak masz okazję zaaranżować dużą jadalnię, warto to dobrze wykorzystać. Niech stanie w niej duży stół na 10-12 osób, w zależności od potrzeb. Nie musi być rozkładany, wtedy zawsze będziesz przygotowany na przyjęcie dużej ilości gości. Krzesła mogą również być większe. Tapicerowane, z zaokrąglonymi, profilowanymi oparciami są wyjątkowo wygodne. Przy ścianie mogą stanąć witryny. Jeśli masz jeszcze więcej wolnego miejsca w dużej jadalni, zaaranżuj dodatkowo strefę wypoczynku dla tych, którzy chcą odpocząć po uczcie, ale wciąż chcą być obecni z pozostałymi. Ustaw w niej sofę lub dwa fotele wraz z małym stolikiem. Mała lub duża, w salonie bądź w kuchni – niezależnie od tego, jadalnia to miejsce wyjątkowe. Najważniejsze jest, aby przy stole znalazło się miejsce dla każdego i aby mógł on poczuć się zawsze mile widzianym gościem.

Może zainteresuje Cię też...

Otwórz się na nowe perspektywy

Mamy dostęp do szerokiego wachlarza materiałów. Można u nas zamówić szafy i inne meble wykonane z materiałów ekskluzywnych w przystępnych cenach jak i również na materiałach bardzo powszechnych, przy czym nie zapominamy o trzymaniu standardu jakości. Wszystkie stosowane u nas materiały są produkowane w Europie, nie korzystamy z chińskich podróbek.

kuchnie na wymiar Wrocław
Cookies settings
Powrót na górę