Blog

Dziecięcy pokój dla siostry i brata. Jak go urządzić?

08.06.2022

Jedni są dumni z rodzeństwa, inni się buntują przeciwko życiu w większym gronie rodzinnym. Oddzielne pokoje dla rodzeństwa pozwalają im od siebie uciec, kiedy nagle wybucha konflikt, każdy ma swoją twierdzę. Nie w każdym domu jest jednak taka możliwość i zdarza się, że brat z siostrą muszą dzielić jedną przestrzeń. Inne płcie, temperamenty, charaktery i zainteresowania, a jeden pokój. Jak to pogodzić?

Większy pokój podziel na pół

To duży komfort mieć dla dzieci przeznaczony duży pokój. Można w nim urządzić naprawdę funkcjonalną przestrzeń. Co więcej, takie pomieszczenie łatwo się podzieli na dwa mniejsze, niekoniecznie trzeba stawiać ścianę z drzwiami zamykanymi na klucz. Granicę mogą wytyczać meble. Na środku niech więc stanie szafa, regał z książkami i półki z zabawkami. Oczywiście ilość mebli i ich wielkość zależy od metrażu pokoju. Pamiętaj również o tym, aby pozostawić przejście, ponieważ drzwi wejściowe do pokoju znajdą się w części brata lub siostry, chyba że uda Ci się uda tak zaaranżować pokój, że będą na środku. W każdej części pokoju musi się znaleźć wygodne łóżko i biurko, a także szafka na prywatne rzeczy. Granica może być również umowna. Pokój dziecięcy nie zawsze przecież ma 20 m2. Ważne jest, aby zarówno brat, jak i siostra czuli się w nim dobrze. Łóżka ustawiamy po dwóch stronach pokoju, a przy nich biurka z krzesłami pod oknem, a z drugiej strony szafy. Na ścianach niech zawisną półki. Część siostry niech będzie w innym kolorze niż brata – dziewczęcą strefę możemy wyróżnić tapetą w różowo-szare paski lub z kwiecistym motywem, chłopięcą granatowo-szarymi paskami bądź też imitującą beton. Ważne jest, aby obie stylizacje do siebie pasowały. Świetnie sprawdzą się welurowe panele dostępne w różnych kolorach.

Mniejsza przestrzeń ze wspólnymi strefami

Dwa łóżka to zdecydowanie o jedno za dużo w tak małym pokoju? A jednak każde dziecko musi mieć miejsce do spania…swoje własne. Rozwiązaniem problemu jest oczywiście łóżko piętrowe. Pokój rodzeństwa dzielimy na strefy. W sypialnianej staje łóżko piętrowe lub też praktyczne łóżko z drabinką – na górze pojedyncze łóżko, a na dole rozkładana sofa, która w ciągu dnia będzie idealna do spędzania czasu wolnego z przyjaciółmi. Zamiast dwóch biurek będzie jedno, ale długie, aby zmieściły się przy nim dwa krzesła. Szafa także niech będzie jedna, jednak każdy niech ma w niej swoje miejsce. Aby zwiększyć przestrzeń do przechowywania, zdecyduj się na szafę na zamówienie, zajmującą całą wysokość ściany. W pokoju młodszych dzieci nie może zabraknąć strefy do zabawy z wiszącymi koszykami na zabawki i z pufami otwieranymi, gdzie pochować można klocki lub pluszaki. W pokoju starszych dzieci tę strefę możemy zastąpić regałami z książkami, planszówkami czy też telewizorem i konsolą.

Dla każdego jego kawałek podłogi

Niezależnie od metrażu pokoju dla rodzeństwa, musi się w nim znaleźć miejsce dla siostry i brata. Dzieci, szczególnie starsze, lubią czuć się niezależne. Czasem po prostu chcą założyć słuchawki na uszy i odizolować się od otoczenia i nie ma w tym nic złego. Zadbaj więc o to, aby w pokoju każdy miał swój kawałek podłogi. Może być to wisząca huśtawka materiałowa dla niej i miękki fotel dla niego. Podobnie jest w przypadku miejsca do przechowywania. Pozwól mieć swoim dzieciom tajemnice i zadbaj o ich prywatność. Szafki mogą być przecież zamykane na kluczyk.

Jak zmieścić więcej w pokoju rodzeństwa?

Mały pokój dziecięcy spędza sen z powiek rodziców. Jak zmieścić tak dużo na tak małej przestrzeni? Na pewno sprawdzi się metoda urządzania pomieszczenia pionowo, a więc do góry. Dobrym wyborem będą wiszące półki i szafki. Szafa powinna być dopasowana idealnie do pomieszczenia. Postaw na meble wielofunkcyjne, a więc pufy z miejscem do przechowywania, rozkładaną sofę czy też szafki na kółkach, które mieszczą się pod biurkiem, a mogą też pełnić funkcję stolików. Wykorzystaj parapet np. jako miejsce na książki, nad drzwiami zorganizuj zabudowę na ubrania czy zabawki sezonowe. Znacznie łatwej jest zaaranżować pokój dla rodzeństwa w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, kiedy jeszcze brat z siostrą się ze sobą bawią. Nastolatkowie mają już swoje zainteresowania, buntują się, pojawiają się między rodzeństwem pierwsze poważne konflikty. Ważne jest, aby dać swoim dzieciom poczucie prywatności, nawet jeśli dzielą jedną przestrzeń, niekoniecznie o dużym metrażu.

Masz pytanie?
Skontaktuj się z nami
Meble flaming - Telefon kontaktowy 519 133 311

Wysyłanie formularza

W czym możemy Ci pomóc?

Krok 1 - Jakie produkty / usługi Cię interesują?

Krok 1 - Produkty / usługi

Krok 2 - Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Krok 2 - Dane kontaktowe

Wyślij formularz

Krok 1 - Jakie produkty / usługi Cię interesują?

Krok 1 - Produkty / usługi

Krok 2 - Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Krok 2 - Dane kontaktowe

Czy na pewno chcesz zamknąć formularz?

Twój formularz został przesłany, dziękujemy!

Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to będzie możliwe i wspólnie wybierzemy najlepsze rozwiązania dopasowane do Twoich potrzeb.

Powrót na stronę główną

Wiadomość nie została wysłana

Twój wniosek o szybką wycenę nie został wysłany.

Zamknij