Blog

Kuchnia w stylu kolonialnym. Estetyka Starego Kontynentu

22.06.2022

To zupełne przeciwieństwo obecnie panującej mody na minimalizm. W kuchni urządzonej w stylu kolonialnym dzieje się znacznie więcej. To wnętrze, które inspirowane jest przestrzeniami z XIX wieku. Wielka Brytania posiadała wtedy kolonie na Starym Kontynencie, a do urządzania na tych obszarach domów wykorzystywali tamtejsze materiały i meble. Bardzo szybko Europejczycy zainspirowali się tym wyjątkowym stylem. Jak urządzić kuchnię w stylu kolonialnym?

Kuchnia w stylu kolonialnym – przytulna, ciepła i rodzinna

Kuchnia jest sercem domu, to właśnie wiele osób to pomieszczenie postrzega jako symbol rodzinnej atmosfery. Kuchnia w stylu kolonialnym bardzo dobrze wpisuje się w takie upodobania. Jest w niej dużo naturalnych materiałów, a pierwszoplanową rolę odgrywa drewno, praktycznie wszechobecne. Jeśli chodzi o kolory, to paleta barw jest niezwykle zróżnicowana. To neutralna biel i odcień kości słoniowej, ale również barwa pomarańczowa, czerwień, zieleń i kolor żółty. W kuchni w stylu kolonialnym nie może zabraknąć tkanin i materiałów, które jeszcze bardziej potęgują efekt przytulności. Nie oszczędza się na dekoracjach i ozdobach, które to nadają całości niezwykle egzotycznego klimaty. W takim wnętrzu mile widziane są stare przedmioty noszące na sobie znamiona przeszłości.

Egzotyczne wzory i kolory

Styl kolonialny znany jest nie tylko z drewna egzotycznego, ale też intensywnych barw i wzorzystych akcentów. Obecnie nieco przystosowano go do aktualnych trendów. Stał się on bardziej powściągliwy i spokojny, jednak z zachowaniem swojego orientalnego charakteru. Idealnym miejscem na zaakcentowanie orientalnych wzorów jest ściana. Wśród aktualnych trendów bardzo wyraźnie swoją wysoką pozycję zaznacza patchwork, który jednocześnie świetnie wpisuje się w klimat kolonialny. Na pewno warto się zastanowić nad takim, który jest połączeniem czerwieni, pomarańczy i zieleni. To bardzo egzotyczny zestaw, świetnie korespondujący z ciemnym odcieniem drewna egzotycznego. Wzory i kolory swoją obecność mogą zaznaczyć ponadto na ręcznie malowanej ceramice. Drewniany stół przykryty tkanym w różnych kolorach i orientalnych wzorach obrusem też nabierze ciekawego wyglądu.

Masywne i trwałe meble kuchenne

Podstawą każdej kuchni są meble. To właśnie one decydują o funkcjonalności tego pomieszczenia. Dla niektórych najważniejsza jest duża przestrzeń do przechowywania, dla innych z kolei kluczowy jest design. Zawsze jednak warto to połączyć i znaleźć optymalne rozwiązanie, aby w kuchni się przyjemnie gotowało i spędzało czas. Do kuchni urządzonej w stylu kolonialnym wybierz meble drewniane. Najlepiej sprawdzą się te wykonane z drewna egzotycznego, jednak dobrze odnajdą się w tym klimacie też dąb, buk i orzech. Najlepiej prezentować się będzie ciemne wybarwienie, zaakcentuje pochodzenie tego stylu z ziemi skąpanych słońcem. Meble mogą mieć gładkie fronty, jednak idealnie byłoby, gdyby były frezowane. Będą wyglądały na jeszcze bardziej masywne, szczególnie jeśli zyskają metalowe, rzeźbione uchwyty. Alternatywą dla koloru drewna jest już sprawdzona biel. Wtedy warto się zastanowić nad ciemnym, drewnianym blatem.

Dekoracje ocieplające wnętrze

Takie wnętrze z drewnianymi szafkami i kolorowymi, egzotycznymi motywami na ścianach należy uzupełnić o dodatki. Odgrywają one kluczową rolę w stylu kolonialnym, ponieważ to właśnie ich „nadmiar” sprawia, że wnętrze wygląda jak pamiątka z wakacji w Indiach czy w jednej z afrykańskich wiosek. W oknach pięknie prezentować się będą haftowane zazdrostki. Warto też pozostać w wątku drewna i wybrać np. duży drewniany zegar na ścianę i drewniane pojemniki z czarnymi przykrywkami na kawę, herbatę i inne artykuły sypkie. Do takiego zestawu idealnie pasować będzie ręczny, drewniany młynek do kawy i metalowa kawiarka. Dekoracje z kości słoniowej też są charakterystyczne dla stylu kolonialnego. Mogą w niej być wykonane doniczki na świeże zioła lub pojemniki i akcesoria kuchenne. W kuchni w stylu kolonialnym poczujesz pozytywną energię. Będzie to miejsce, gdzie swoją obecność wyraźnie zaznacza przeszłość i orient. Taka kuchnia aż zachęca do gotowania, a poranna kawa smakuje w niej zdecydowanie lepiej.

Masz pytanie?
Skontaktuj się z nami
Meble flaming - Telefon kontaktowy 519 133 311

Wysyłanie formularza

W czym możemy Ci pomóc?

Krok 1 - Jakie produkty / usługi Cię interesują?

Krok 1 - Produkty / usługi

Krok 2 - Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Krok 2 - Dane kontaktowe

Krok 1 - Jakie produkty / usługi Cię interesują?

Krok 1 - Produkty / usługi

Krok 2 - Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Krok 2 - Dane kontaktowe

Czy na pewno chcesz zamknąć formularz?

Twój formularz został przesłany, dziękujemy!

Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to będzie możliwe i wspólnie wybierzemy najlepsze rozwiązania dopasowane do Twoich potrzeb.

Wiadomość nie została wysłana

Twój wniosek o szybką wycenę nie został wysłany.