Blog

Jak oświetlenie wpływa na postrzeganie wnętrz?

04.09.2021

Oświetlenie pełni szczególną rolę w postrzeganiu wnętrz. Sprawia, że dane pomieszczenie może wydawać się większym bądź mniejszym niż jest w rzeczywistości. Wpływa również na to, jak postrzegane są kolory, które zostały w nim użyte. Oczywiście najlepszym oświetleniem ze wszystkich, jest to naturalne, jednak ono (szczególnie w miesiącach zimowych) nie towarzyszy nam zbyt długo. Jak zatem dobrze oświetlić pomieszczenie, aby prezentowało się ono korzystnie? Jak pozytywnie wpłynąć na postrzeganie pomieszczenia, aby wyglądało ono lepiej niż w rzeczywistości?

Oświetlenie naturalne oddaje rzeczywisty obraz

Oświetlenie naturalne jest uważane za najlepsze, ponieważ najlepiej oddaje rzeczywisty obraz kolorów i nie zniekształca postrzegania wielkości pomieszczeń. Oczywiście nie oznacza to, że takie oświetlenie za każdym razem będzie prezentowało się tak samo. Może się ono różnić w zależności od danej pory roku, czy dnia. Z rana i po południu światło słoneczne jest bardziej intensywne i precyzyjniej oddaje wygląd wszystkiego — także pomieszczeń domowych, które oświetla. Natomiast wieczorem, gdy słońce ma się już ku zachodowi, barwa światła się zmienia i jest bardziej pomarańczowa, przez co może nieco zniekształcać postrzeganie różnych rzeczy.

Oświetlenie sztuczne - na co zwrócić uwagę

Oświetlenie sztuczne jest tym, gdzie naprawdę zaczyna się możliwość manipulowania tym, w jaki sposób postrzegane jest pomieszczenie. Wszystko zaczyna się od wyboru rodzaju oświetlenia — czy ma ono jak najbardziej przypominać to naturalne, czy ma być chłodne lub też ciepłe? Chłodne oświetlenie sprawia, że pomieszczenie jest jaśniejsze i bielsze. Nie jest dobre dla oczu i często jest wykorzystywane w takich miejscach, jak szpitale czy gabinety lekarskie. Z kolei ciepłe barwy oświetlenia sprawiają, że pomieszczenie nabiera pomarańczowego koloru, co może zniekształcać postrzeganie poszczególnych rzeczy. Równie ważne jest to, w jaki sposób umiejscowione są źródła światła. Czy równomiernie oświetlają cały pokój, czy też są umieszczone jedynie w pewnych miejscach, przez co pomieszczenie jest oświetlone wyłącznie punktowo.

Jak dobrze oświetlić pomieszczenie?

Dobrze oświetlone pomieszczenie spełnia takie wymagania, jakie Ty mu narzucisz. Jeżeli zależy Ci na tym, aby po włączeniu światła obraz nie był zniekształcony, to zdecydowanie powinieneś wybrać światło rozmieszczone równomiernie, najlepiej takie o barwie naturalnej lub chłodnej. Jeśli z kolei zależy Ci na tym, aby po włączeniu światła w pomieszczeniu panowała konkretna atmosfera, to wtedy będziesz zmuszony zaopatrzyć dany pokój w większą lub mniejszą ilość źródeł światła.

Jak wpłynąć na wygląd pomieszczenia za pomocą oświetlenia?

Wszystko zależy od tego, co chcesz uzyskać, manipulując światłem. Jeżeli zależy Ci na tym, aby pomieszczenie wyglądało na większe, to powinieneś zainwestować w światło chłodne i umiejscowić je w takim miejscu, aby było skierowane na sufit. Natomiast jeżeli chcesz, aby pomieszczenie prezentowało się na mniejsze i bardziej przytulne, to warto, abyś zainstalował na ścianach wiszące kinkiety.

Masz pytanie?
Skontaktuj się z nami
Meble flaming - Telefon kontaktowy 519 133 311

Wysyłanie formularza

W czym możemy Ci pomóc?

Krok 1 - Jakie produkty / usługi Cię interesują?

Krok 1 - Produkty / usługi

Krok 2 - Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Krok 2 - Dane kontaktowe

Krok 1 - Jakie produkty / usługi Cię interesują?

Krok 1 - Produkty / usługi

Krok 2 - Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Krok 2 - Dane kontaktowe

Czy na pewno chcesz zamknąć formularz?

Twój formularz został przesłany, dziękujemy!

Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to będzie możliwe i wspólnie wybierzemy najlepsze rozwiązania dopasowane do Twoich potrzeb.

Wiadomość nie została wysłana

Twój wniosek o szybką wycenę nie został wysłany.