Blog

Mała łazienka na poddaszu. Wyzwanie dla projektanta?

30.10.2021

Poddasze to bardzo klimatyczna przestrzeń, która jednocześnie jest bardzo trudna do urządzenia. Mniejsze i większe skosy pozbawiają czasem stosunkowo dużą powierzchnię bardzo wielu metrów użytkowych. Ponadto niemożliwe jest zastosowanie uniwersalnych mebli ze względu na niskie sufity. Mała łazienka na poddaszu wydaje się być dużym wyzwaniem. Doświadczony projektant ma jednak swoje sprawdzone patenty, dzięki którym na poddaszu pojawi się mała, ale funkcjonalna łazienka.

Poddasze, czyli nietypowa przestrzeń

Zanim zaczniemy wyposażać małą łazienkę na poddaszu w meble i sprzęty AGD, koniecznie trzeba sprecyzować właściwą powierzchnię użytkową pomieszczenia. Nie zawsze odpowiada ona tej wynikającej z pomiaru podłogi. Na przestrzeni pod dużymi skosami nie zamontujemy wielu sprzętów i nie postawimy mebli. Można ją jednak wykorzystać inaczej, np. zamówić szafki na wymiar, które pomieszczą kosmetyki, detergenty i ręczniki. Jeżeli skosy są nieco mniejsze, możemy zdecydować, co warto w tym miejscu postawić, aby jednocześnie wnętrze prezentowało się dobrze, a przy tym było funkcjonalne. Może być to np. wanna lub też pralka z koszem na bieliznę. W łazience na poddaszu bardzo dużo urządzeń montuje się na stałe. Wynika to z konieczności ich idealnego dopasowania do niestandardowych kształtów pomieszczenia. Dotyczy to też mebli wykonywanych na zamówienie.

Mała łazienka na poddaszu z wanną czy prysznicem?

W małej łazience, niezależnie od tego, gdzie się znajduje, zazwyczaj decydujemy się na prysznic. Zajmuje on mniej miejsca niż wanna, występuje w wielu rozmiarach, więc z powodzeniem można dopasować go do metrażu pomieszczenia, ale i kształtu, co jest ważne w przypadku skosów. Szczególnie dobrym wyborem będzie prysznic typu walk in, bez brodzika, z szybą. Można ją dowolnie dociąć i tym samym umieścić nawet pod skosami. Jeżeli jednak chodzi o małą łazienkę na poddaszu, to częściej wybieramy wannę. Jest niższa od prysznica, więc mamy większą swobodę wyboru dla niej odpowiedniego miejsca. Nawet przy większych skosach istnieje możliwość jej montażu. W małych pomieszczeniach najlepiej sprawdzają się uniwersalne, klasyczne wanny prostokątne przeznaczone do zabudowy. Dodatkowo można uzupełnić wannę o gotowy panel maskujący wyposażony w praktyczne szafki. W ten sposób zyskujemy dodatkową przestrzeń do przechowywania.

Jak i gdzie montować sanitaria?

Każde z sanitariów potrzebuje innej przestrzeni. Może się zdarzyć, że planowanie ich rozmieszczenia w małej łazience na poddaszu będzie odbywało się z miarką w ręku. Tutaj liczy się każdy centymetr i nawet najmniejszy błąd może nas kosztować utratę ergonomii i wygody użytkowania łazienki. Jeżeli chodzi o WC i bidet, to mają one zazwyczaj ok. 80 cm wysokości, licząc wraz ze spłuczką. Stelaż montażowy z kolei jest wyższy i ma ok. 130 cm. To warto wiedzieć, ponieważ tych urządzeń nie zamontujemy na niższych ścianach. Musimy jeszcze wybrać takie miejsce, gdzie wygodnie będzie można siedzieć i wstawać. Umywalkę z kolei montujemy na wysokości ok. 85 cm. Nad nią powinno pozostać wolne miejsce na zawieszenie lustra. Pamiętajmy też, że z umywalki korzystamy w pozycji stojącej. W przypadku małych łazienek najlepszą opcją będzie umywalka nablatowa lub szafka z umywalką. Unikamy w ten sposób konieczności zakupu większej liczby dodatkowych mebli, na które być może już w małym pomieszczeniu nie będzie miejsca.

Kolory w małej łazience na poddaszu

Małe i niskie pomieszczenia oczywiście możemy optycznie podwyższyć i powiększyć. W tym celu najlepiej sprawdzają się kolory. Jasne barwy, jak biel, beże i szarości, sprawią, że mała łazienka będzie wydawać się większa. Podobnie oddziałują na nasze wrażenia lustrzane powierzchnie odbijające światło. Chcąc podwyższyć pomieszczenie przy skosach, zastosujmy na suficie w tym miejscu ten sam kolor, co na ścianie. Będziemy mieć wrażenie, że sufit jest przedłużeniem ściany. Skutecznym patentem będzie ułożenie na ścianie płytek w dwóch kolorach, aby tworzyły w ten sposób pionowe pasy. Mała przestrzeń, skosy, duża liczba niezbędnych urządzeń i mebli… przy odrobinie fantazji, wiedzy i doświadczenia możliwe jest zaaranżowanie małej łazienki na poddaszu tak, aby cieszyła oko i zapewniała wygodę i komfort jej użytkownikom.

Masz pytanie?
Skontaktuj się z nami
Meble flaming - Telefon kontaktowy 519 133 311

Wysyłanie formularza

W czym możemy Ci pomóc?

Krok 1 - Jakie produkty / usługi Cię interesują?

Krok 1 - Produkty / usługi

Krok 2 - Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Krok 2 - Dane kontaktowe

Wyślij formularz

Krok 1 - Jakie produkty / usługi Cię interesują?

Krok 1 - Produkty / usługi

Krok 2 - Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Krok 2 - Dane kontaktowe

Czy na pewno chcesz zamknąć formularz?

Twój formularz został przesłany, dziękujemy!

Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to będzie możliwe i wspólnie wybierzemy najlepsze rozwiązania dopasowane do Twoich potrzeb.

Powrót na stronę główną

Wiadomość nie została wysłana

Twój wniosek o szybką wycenę nie został wysłany.

Zamknij