Blog

Kuchnia z wyspą. Rozwiązania dla kuchni małej i dużej

08.08.2020

Szczególnie na otwartej przestrzeni, kiedy kuchnia jest połączona z salonem, często stosuje się wyspę, pełniącą funkcję estetyczną, ale też praktyczną. Dzięki niej możemy zyskać dodatkowy blat roboczy, miejsce do przechowywania, a także spędzania wolnego czasu z rodziną i przyjaciółmi. Wyspa wytycza też granicę między kuchnią i salonem, jest więc pomocna w organizacji przestrzeni. Sprawdzi się w dużej i małej kuchni, w nowoczesnej, klasycznej i rustykalnej.

Wyspa z blatem roboczym

Wyspy mogą mieć różne rozmiary, co zależy w znaczącym stopniu od wolnego miejsca, jakim dysponujemy. Możemy potraktować wyspę jako nasze miejsce do gotowania, gdzie znajdą się duża deska do krojenia i zestaw noży. Nad blatem zawiśnie nisko lampa, aby lepiej doświetlić Twoje miejsce pracy. Ponadto przydadzą się dodatkowe szafki i szuflady na najczęściej używane przez Ciebie naczynia, jak miski, dodatkowe deski i noże czy gadżety kuchenne. Taka wyspa z blatem roboczym świetnie sprawdza się w dużych kuchniach, ustawiona w centralnym obszarze.

Nowocześnie - wyspa z kuchenką i zlewozmywakiem

Na wyspie może znaleźć się też płyta grzewcza. W tym przypadku trzeba jednak dopasować jej szerokość do wielkości płyty. Zatem minimalna szerokość blatu musi wynosić ok. 140 cm, ponieważ kuchenka ma przynajmniej 60 cm szerokości, a z każdego boku urządzenia musi pozostać ok. 40 cm wolnej przestrzeni. To jednak świetny sposób, aby zaaranżować designerską kuchnię, zawieszając nad kuchenką dekoracyjny okap. Zamiast płyty grzewczej możemy na wyspie umieścić zlew, który również świetnie sprawdza się jako element dekoracyjny wnętrza. Nie musi być w kolorze chromu, a np. marmuru, granitu, bieli czy czerni. Niech towarzyszy mu wysoka bateria np. w złotym lub miedzianym kolorze.

Efektowny barek

Bardzo często wyspa pełni funkcję barku, co dotyczy otwartych na salon kuchni. Wydziela tym samym strefę gotowania i odpoczynku. Jest wtedy nierzadko wyższa, niż standardowy blat, może być również węższa. Jeżeli planujesz zastosować przy niej nowoczesne hokery, to musisz mieć przynajmniej 110 cm. Świetnym rozwiązaniem będzie zastąpienie krzeseł wiszącymi na sznurkach czy łańcuchach huśtawkami. Nad blatem jest też idealne miejsce na zawieszenie uchwytów na kieliszki i szklanki.

Wyspa w kuchni połączona ze stołem

Cenisz sobie wyjątkowo praktyczne rozwiązania oraz koniecznie chcesz mieć takie miejsce w mieszkaniu, które pozwoli całej rodzinie spędzać czas wolny przy wspólnych posiłkach. Wyspę pełniąca funkcję blatu roboczego możemy połączyć ze stołem, przy którym staną krzesła. Jednym ze sposobów jest zwyczajne dosunięcie stołu do wyspy. Inną opcją jest zastosowanie wysuwanego blatu ("stołu") przy wyspie, który na co dzień będzie ukryty, a kiedy to konieczne spełni funkcję stołu. To rozwiązanie polecane szczególnie do małych wnętrz. Możemy ponadto stworzyć wielofunkcyjną wyspę. Niech ma np. kwadratowy kształt, znajdują się w niej szafki i szuflady oraz wygodne półki, np. do przechowywania alkoholi. Stół niech stanowi przedłużenie wyspy i będzie oddzielony np. podwyższoną półką idealną na kosz z owocami czy świeże zioła w doniczkach.

Wyspa w kuchni kiedyś zaskakiwała, dzisiaj stała się już standardem. Dzięki niej mała kuchnia staje się bardziej funkcjonalna, a większa ma uporządkowaną przestrzeń. W ciekawy sposób również wydzielamy strefy na otwartej przestrzeni.

Masz pytanie?
Skontaktuj się z nami
Meble flaming - Telefon kontaktowy 519 133 311

Wysyłanie formularza

W czym możemy Ci pomóc?

Krok 1 - Jakie produkty / usługi Cię interesują?

Krok 1 - Produkty / usługi

Krok 2 - Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Krok 2 - Dane kontaktowe

Wyślij formularz

Krok 1 - Jakie produkty / usługi Cię interesują?

Krok 1 - Produkty / usługi

Krok 2 - Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Krok 2 - Dane kontaktowe

Czy na pewno chcesz zamknąć formularz?

Twój formularz został przesłany, dziękujemy!

Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to będzie możliwe i wspólnie wybierzemy najlepsze rozwiązania dopasowane do Twoich potrzeb.

Powrót na stronę główną

Wiadomość nie została wysłana

Twój wniosek o szybką wycenę nie został wysłany.

Zamknij