Blog

Kolorystyka w meblach na wymiar - czym się kierować w jej wyborze?

29.03.2024

Choć może nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, zakup do swojego domu czy mieszkania mebli na wymiar to bardzo poważna inwestycja. Jest ona znacznie bardziej wymagająca, niż wybranie tych gotowych, ze sklepu.

  • Wybierając, w jakich kolorach mają zostać stworzone meble na wymiar, warto kilka razy się zastanowić i zebrać inspiracje, jakie pomogą Ci w określeniu Twojego gustu.
  • Wiele osób popełnia błędy przy doborze kolorystyki mebli na wymiar. Są one później powodem wielu rozczarowań.
  • Aby stworzyć spójną przestrzeń, warto zaufać swojej intuicji i nie ulegać aktualnym trendom - są one bardzo zmienne.

Po pierwsze, tego typu rozwiązanie cechuje się niezwykłą trwałością. To oznacza, iż zakupione elementy pozostaną z nami na naprawdę długie lata, a jak wiadomo, moda cały czas się zmienia. Trzeba zatem traktować ją w sposób ponadczasowy. Warto zdecydować się na takie wzory i kolory, jakie pomimo upływającego czasu, nadal będą upiększały wnętrze.

Czym więc kierować się przy dokonywaniu ostatecznego wyboru? Czy istnieją jakieś zasady, zgodnie z którymi można bezpieczne zdecydować się na konkretną kolorystykę mebli na wymiar bez obaw o to, że w przyszłości nie będzie wpisywała się w trendy?

Paleta kolorów

Kolorystyka w meblach na wymiar - dlaczego jest tak ważna?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, meble na wymiar charakteryzują się tym, że zostały stworzone z najwyższej jakości materiałów, dlatego trzeba zakładać, że pozostaną z nami na lata. Drugim powodem tego, dlaczego kolory w nich zastosowane są tak istotne, jest oczywiście to, iż powinny one pełnić funkcję estetyczną - choć co prawda funkcjonalność jest podstawą, nie wolno mimo wszystko zapominać o spójności i zachowaniu odpowiedniego klimatu w naszym wnętrzu.

Nieodpowiednio dobrane barwy konkretnych elementów sprawią, iż mimo doskonałej jakości i wygodnego użytkowania, dany mebel może stać się przez nas znienawidzony. Aby zapobiec późniejszym rozczarowaniom, warto dwa razy zastanowić się nad tym, jaka kolorystyka będzie najlepsza. Spójnie urządzona przestrzeń, gdzie każdy mebel pełni rolę ozdoby, posiada naprawdę niepowtarzalny klimat i nie warto z tego rezygnować. Wyobraź sobie tylko, jak przyjemnie spędza się czas w pomysłowo urządzonym salonie. Znacznie ładniej jest, gdy wszystkie elementy się dopełniają!

Najczęstsze błędy podczas decydowania się na konkretne kolory w meblach na wymiar

Zanim przejdziemy do praktycznych rad, warto zacząć od wyznaczenia częstych błędów. A należą do nich poniższe przykłady:

Patrzenie głównie na modę, a nie na harmonię - nie da się ukryć, że trendy cechują się tym, iż szybko przemijają. Kiedy w pełni zaufasz temu, co aktualnie jest modne, możesz za kilka lat bardzo tego pożałować, ponieważ nie będą się już wpisywały w Twój gust. Ignorowanie swoich preferencji na rzecz tego, co jest popularne - wybierając kolorystykę mebli na wymiar do swojego domu nie warto rezygnować ze wzorów, które od lat Ci się podobają tylko dlatego, iż jest to rzadkie rozwiązanie. Pamiętaj, że masz niemal nieograniczone możliwości, a doświadczony producent mebli na zamówienie spełni Twoje oczekiwania, nawet jeśli uwzględniają mniej popularne opcje.

Decydowanie się na zbyt wiele barw, ponieważ “w życiu warto szaleć” - to, że masz duże możliwości podczas projektowania swoich mebli na zamówienie, nie oznacza, iż masz aż nadto szaleć. Zbyt wiele różnych kolorów i faktur może skończyć się uzyskaniem kiczowatej przestrzeni. Takie wnętrza przytłaczają.

Brak kontrastów w pokoju, przez co przestrzeń jest nudna - to, iż nie warto uwzględniać całej palety kolorów, nie oznacza, że zbytnia monotonność jest kluczem do sukcesu. Pomieszczenia bez kontrastów nie mają charakteru i sprawiają wrażenie jednolitych oraz nieprzemyślanych.

Brak zgodności ze stylem wystroju - jeśli preferujesz minimalizm, krzykliwe kolory i wzory zaburzą wizję spójnego pomieszczenia. Dopasowanie stylu wraz z barwami mebli na wymiar to kluczowa kwestia!

Czym w takim razie kierować się podczas wyboru kolorystyki mebli na wymiar?

Skoro wiesz już jakie są najczęstsze błędy popełniane podczas decydowania, w jakich kolorach zostaną stworzone meble na wymiar, pora przedstawić Ci kilka rad, które mogą okazać się przydatne. Po pierwsze, zaufaj swojemu gustowi. Jeśli wiesz, że od zawsze podobają Ci się jasne, stonowane przestrzenie, to właśnie takie kolory w meblach na wymiar będą dla Ciebie najlepsze. W końcu to Ty będziesz spędzać w nich najwięcej czasu. Warto, aby wnętrze domu czy mieszkania odzwierciedlało w pewien sposób Ciebie.

Po drugie, nie daj się zwieść trendom i modzie. To ważne szczególnie z tego względu, iż jest to kwestia bardzo zmienna. Patrz na wybór kolorystyki w swoich meblach na wymiar jak na decyzję, jaka pozostanie z Tobą na lata. Chociaż doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że niektóre z modnych aktualnie połączeń kolorów mogą wydawać się kuszące, to jednak warto pamiętać o tej przemijalności. Postaw na sprawdzone rozwiązania.

Po trzecie, pamiętaj o zachowaniu odpowiedniej spójności. Wiadomo - nie oznacza to, że każdy pokój w Twoim domu czy mieszkaniu ma być urządzony z wykorzystaniem mebli na wymiar w tych samych kolorach, ale zwróć uwagę na harmonię w kontekście pojedynczych pomieszczeń. Jeśli czujesz, że nie masz odpowiedniego wyczucia, zwróć się do profesjonalnego projektanta - on z pewnością Ci doradzi.

Po czwarte trzymaj się stylu, jaki wybrałeś. Wbrew pozorom to bardzo ważne. Oczywiście, że czasami można pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa, ale jednak zalecamy robić to z uwzględnieniem mniej stałych elementów, na przykład zasłon, dywanów czy dodatków. Meble na wymiar powinny stanowić odpowiednio przemyślaną bazę.

Mamy ogromną nadzieję, że te kilka rad pozwoli Ci uniknąć rozczarowań. Choć obecnie możesz mieć wrażenie, iż to właśnie niebanalne i krzykliwe barwy są najbardziej kuszące, w przyszłości może okazać się nieco inaczej.

Kolorystyka mebli na wymiar - gdzie szukać inspiracji?

Branża meblarska stale się rozwija, więc niedziwne jest, że stale powstają nowe style wystroju, rozwiązania czy faktury i wzory. Prawdą jest też, iż im więcej możliwości, tym trudniej dokonać trafnego wyboru, więc gdzie szukać inspiracji? Ze swojej strony polecamy na przykład Pinteresta. Codziennie zamieszczane są tam tysiące aranżacji. Być może to właśnie zgromadzenie folderu zdjęć z realizacjami pomoże Ci określić lepiej swój indywidualny gust.

Podczas poszukiwania pomysłu na aranżację swojego domu możesz zajrzeć również na stronę producenta mebli na wymiar. Z pewnością znajdziesz tam inspiracje co do konkretnych pomieszczeń. Zdjęcia są niezwykle ważnym elementem podczas podejmowania decyzji o ostatecznej kolorystyce mebli na zamówienie.

Kolory w meblach na wymiar - podsumowanie

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, kolorystyka jest jedną z najważniejszych do ustalenia kwestii podczas tworzenia mebli na wymiar. Nie wolno zapominać, że ich zadaniem, oprócz funkcjonalności, jest upiększanie przestrzeni, w jakiej zostaną umieszczone. Kierowanie się modą, czy trendami — choć kuszące — jest również bardzo ryzykowne w ujęciu czasowym. Słuchaj swojej intuicji, a w razie potrzeby skontaktuj się z doświadczonym projektantem, który na pewno pomoże Ci podjąć odpowiednią decyzję!

Masz pytanie?
Skontaktuj się z nami
Meble flaming - Telefon kontaktowy 519 133 311

Wysyłanie formularza

W czym możemy Ci pomóc?

Krok 1 - Jakie produkty / usługi Cię interesują?

Krok 1 - Produkty / usługi

Krok 2 - Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Krok 2 - Dane kontaktowe

Krok 1 - Jakie produkty / usługi Cię interesują?

Krok 1 - Produkty / usługi

Krok 2 - Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Krok 2 - Dane kontaktowe

Czy na pewno chcesz zamknąć formularz?

Twój formularz został przesłany, dziękujemy!

Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to będzie możliwe i wspólnie wybierzemy najlepsze rozwiązania dopasowane do Twoich potrzeb.

Wiadomość nie została wysłana

Twój wniosek o szybką wycenę nie został wysłany.