Blog

Nowocześnie czy tradycyjnie? Drzwi przesuwne czy uchylne?

21.01.2020

Na próżno jest szukać domu bez szafy. To mebel, który po prostu musi się w nim pojawić. Czasami jest to jedna szafa w sypialni, innym razem kilka, znajdujących się również w przedpokoju czy innych pomieszczeniach, np. dziecięcym pokoju. Wybierając konkretny model lub też projektując szafę na zamówienie, zwracamy uwagę przede wszystkim na jej funkcjonalność. Musi odpowiadać naszym potrzebom, pomieścić możliwie jak najwięcej rzeczy. Jednocześnie też powinna pasować do wnętrza, a sposób jej otwierania ma duże znaczenie, jeżeli mamy np. ograniczony metraż. Które drzwi do szafy będą lepszym wyborem? Nowoczesne przesuwne czy tradycyjne uchylne?

Dla kogo szafa z drzwiami przesuwnymi?

Drzwi przesuwne bardzo wyraźnie zaznaczają swoją obecność w trendach wnętrzarskich. Zdominowały, przynajmniej na jakiś czas, tradycyjne drzwi uchylne. Jest to opcja, którą przede wszystkim docenią właściciele małych mieszkań i tym samym niewielkiego metrażu poszczególnych pomieszczeń, gdzie każdy metr kwadratowy jest na wagę złota. Podczas otwierania drzwi szafy nie potrzebujemy dodatkowej przestrzeni. Przesuwają się one po specjalnych prowadnicach wzdłuż szafy. Tradycyjne drzwi uchylne zajmują pod tym względem więcej miejsca, nawet jeżeli są mniejsze. Drzwi przesuwne polecamy również do wąskich pomieszczeń, które nie należą do tych najbardziej ustawnych. To idealna opcja do szaf, które znajdują się w nietypowych miejscach i ustawieniach. Zastosowanie znalazły np. przy skosach na poddaszu lub przy narożnikach.

Szafy z drzwiami przesuwnymi chętnie wybierane są do sypialni, ponieważ bardzo często to właśnie to pomieszczenie charakteryzuje się małą powierzchnią. Nie wyposażamy jej w zbyt dużą ilość mebli, ale miejsca musi starczyć na dwuosobowe łóżko, komodę i oczywiście szafę. Warto jeszcze pozostawić obszar, pozwalający na swobodne poruszanie się po pokoju. Dużą zaletą drzwi przesuwnych jest łatwy dostęp do wielu stref, znajdujących się wewnątrz szaf. Wystarczy, że przesuniemy jedno skrzydło i możemy skorzystać zarówno z kilku szuflad, jak też półek i wieszaków. Za przesuwnymi drzwiami ukryjemy to, czego nie chcemy pokazywać naszym gościom. Może być to nasza domowa spiżarnia, składzik czy po prostu pudełka z nieużywanymi aktualnie ubraniami.

Kiedy najlepiej sprawdzi się szafa z drzwiami uchylnymi?

Pojawienie się drzwi przesuwnych nie spowodowało jednak, że drzwi uchylne w szafach całkowicie pozostały w cieniu. Są takie mieszkania, aranżacje i rozwiązania, w których to właśnie one sprawdzą się zdecydowanie lepiej. Szafa z drzwiami uchylnymi to na pewno wariant do pomieszczeń, gdzie nie musimy martwić się o wolną przestrzeń, mamy jej do wykorzystania wystarczająco dużo. Drzwi uchylne wykorzystuje się też wtedy, kiedy zabudowa jest wąska i posiada np. jedne drzwi. Niektórzy preferują szafy modułowe, przy których z zewnątrz jest dostęp do poszczególnych szuflad i półek. Wtedy też stosuje się drzwi uchylne.

Drzwi uchylne to ponadto świetne rozwiązanie dla szaf, które mają pełnić różne funkcję. Nie zawsze przechowujemy w nich ubrania i sprzęt domowy, czasami też książki, pamiątki i inne przedmioty, których nie chcemy ukrywać za drzwiami. Wtedy uchylne drzwi mogą być modułami z przeszkleniem. Łączymy różne fronty, dopasowując je do funkcji szafy. W ten sposób częściowo możemy wnętrze ukryć i pokazać.

Zarówno drzwi przesuwne, jak też uchylne mają swoje zalety. To, na które się zdecydujesz zależy od Twoich preferencji, przeznaczenia szafy i wielkości pomieszczenia.

Masz pytanie?
Skontaktuj się z nami
Meble flaming - Telefon kontaktowy 519 133 311

Wysyłanie formularza

W czym możemy Ci pomóc?

Krok 1 - Jakie produkty / usługi Cię interesują?

Krok 1 - Produkty / usługi

Krok 2 - Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Krok 2 - Dane kontaktowe

Krok 1 - Jakie produkty / usługi Cię interesują?

Krok 1 - Produkty / usługi

Krok 2 - Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Krok 2 - Dane kontaktowe

Czy na pewno chcesz zamknąć formularz?

Twój formularz został przesłany, dziękujemy!

Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to będzie możliwe i wspólnie wybierzemy najlepsze rozwiązania dopasowane do Twoich potrzeb.

Wiadomość nie została wysłana

Twój wniosek o szybką wycenę nie został wysłany.