Blog

Jak stworzyć dom tani w utrzymaniu?

28.02.2021

Wiele osób marzy o tym, aby mieć swój własny dom. Niestety sporą część ludzi przerażają rachunki, jakie będą płacić za użytkowanie tak dużego budynku. Ale czy na pewno trzeba płacić dużo? Energooszczędny dom wcale nie jest czymś, co leży poza zasięgiem przeciętnego człowieka. Oczywiście o tym, co zrobić, aby utrzymanie budynku kosztowało jak najmniej, należałoby pomyśleć już na etapie budowy. Czym w zasadzie jest dom energooszczędny? O czym należy pamiętać, aby móc cieszyć się mniejszymi rachunkami za prąd czy ogrzewanie?

Dom energooszczędny – czyli jaki?

Dom energooszczędny to budynek nie tylko tani w utrzymaniu, ale również ekologiczny. W ciągu roku oszczędność w porównaniu z tradycyjnie zbudowanymi domami wynosi ok. 30%. Wiele osób uważa, że to niedużo, zważywszy na to, że koszty budowy domów energooszczędnych są wyższe. W pewnym sensie jest to prawda, ale warto podkreślić, że różnica w kosztach budowy wynosi zaledwie niecałe 3%! Oznacza to, że inwestycja w budowę domu energooszczędnego zwróci się już po siedmiu latach.

Ustawność domu – czy ma znaczenie?

Bardzo duże znaczenie przy budowie domu energooszczędnego ma jego ustawność. Dom powinien być zwrócony w taki sposób, aby wszystkie pokoje dzienne znajdowały się od strony południowej. Warto także zamontować w tych pomieszczeniach duże okna – im więcej przeszkleń, tym więcej światła będzie wpadało do środka. Inne pomieszczenia, takie jak kuchnia, mogą znajdować się po stronie wschodniej bądź zachodniej, z kolei najlepszym miejscem na garaż będzie strona północna.

Izolacja – podstawa domu energooszczędnego

Jeżeli dom ma być energooszczędny, to musi być dobrze zaizolowany. Oznacza to, że izolacja powinna znajdować się w fundamentach, ścianach zewnętrznych, stropie oraz podłogach na gruncie. Tylko dzięki temu możliwe będzie zaoszczędzenie na ogrzewaniu. Warto mieć świadomość, że nawet jeżeli zainstaluje się najlepsze i najtańsze w eksploatacji ogrzewanie, to nic ono nie da, jeżeli ciepło będzie uciekało przez ściany, podłogę czy dach budynku.

Odpowiednie okna i drzwi

Także okna i drzwi powinny być wybierane tak, aby nie uciekało przez nie ciepło. Zarówno okna, jak i drzwi warto wybierać jak najlepszej jakości – są to elementy, które z założenia mają służyć wiele lat. Należy pamiętać o tym, aby zamontować całą stolarkę okienną i drzwiową odpowiednio, wedle instrukcji. Ponadto trzeba uwzględnić montaż rolet i żaluzji, które również są niezbędne w domu energooszczędnym. To właśnie za ich sprawą można utrzymać we wnętrzu domu ciepło na takim poziomie, aby w pomieszczeniach dało się funkcjonować komfortowo.

Oświetlenie – jakie wybrać, aby było dobre i tanie?

Jeżeli chce się stworzyć dom tani w utrzymaniu, to ważne jest także zainstalowanie odpowiedniego oświetlenia. Najlepiej sprawdzą się nowoczesne lampy LED. Zużywają one znacznie mniej energii od lamp tradycyjnych i potrafią działać nawet o 50% dłużej od nich. Oznacza to, że rzadziej trzeba je kupować i nie trzeba dużo płacić za prąd.

Masz pytanie?
Skontaktuj się z nami
Meble flaming - Telefon kontaktowy 519 133 311

Wysyłanie formularza

W czym możemy Ci pomóc?

Krok 1 - Jakie produkty / usługi Cię interesują?

Krok 1 - Produkty / usługi

Krok 2 - Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Krok 2 - Dane kontaktowe

Wyślij formularz

Krok 1 - Jakie produkty / usługi Cię interesują?

Krok 1 - Produkty / usługi

Krok 2 - Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Krok 2 - Dane kontaktowe

Czy na pewno chcesz zamknąć formularz?

Twój formularz został przesłany, dziękujemy!

Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to będzie możliwe i wspólnie wybierzemy najlepsze rozwiązania dopasowane do Twoich potrzeb.

Powrót na stronę główną

Wiadomość nie została wysłana

Twój wniosek o szybką wycenę nie został wysłany.

Zamknij