Drewno pojawia się w wielu domach, w kuchni szczególnie. Może pokrywać podłogi, coraz częściej ściany, występuje na blatach kuchennych i oczywiście meblach. Jego szeroka paleta wybarwień pozwala na jego wykorzystanie praktycznie w każdym stylu wnętrzarskim. W każdym jednak przypadku ociepla stylizacje i sprawia, że staje się bardziej przytulna. W kuchni z drewnem eksperymentuje się coraz odważniej. Jest w niej już nie tylko brzoza i sosna, ale i orzech, a nawet teak.

Jasne drewno, czyli klasyka w czystej postaci

Są to wybarwienia najbezpieczniejsze. Jasne drewno jest najbardziej uniwersalne i ponadczasowe. Pozostawia duża swobodę w wyborze innych elementów wyposażenia wnętrza i dodatków. Z tego powodu przez długi czas było jedynym wyborem, a jego pozycja się jeszcze bardziej umocniła, kiedy rozpoczęła się moda na wnętrza w stylu skandynawskim. Wśród jasnych wybarwień jest m.in. żółto-biała sosna, biało-żółta brzoza i jesion o delikatnie ciemniejszym kolorze. To drewno, które wyróżnia się subtelnym wzorem, usłojenie jest mniej zarysowane niż w ciemnym wybarwieniu. Z tego powodu sprzyja wnętrzom minimalistycznym i dobrze sprawdzi się w nowoczesnej, jasnej kuchni. Wykorzystaj je w stylizacji prowansalskiej i skandynawskiej, w których jest dużo naturalnych materiałów, ale i roślin. To idealny wybór do małych kuchni, które chcemy optycznie powiększyć. Taki efekt osiągniemy, kiedy nie tylko meble będą w jasnym kolorze, ale też ściany, podłoga i dodatki.

Ciemne drewno – wnętrze z klimatem

W opozycji do jasnego drewna staje oczywiście ciemne. Wyróżnia się głębią koloru, kojarzy się ze szlachetnością i elegancją. Nadaje wnętrzu szyku i unikalnego charakteru. Do tej grupy drewna należy oczywiście orzech o ciemnobrązowym zabarwieniu. Na uwagę zasługuje też dąb, który jest nieco jaśniejszy od orzecha. Ciemne wybarwienia bardzo często mają wyrazisty rysunek słojów. Dzięki temu są bardziej charakterne, stają się oryginalną i jednocześnie naturalną ozdobą wnętrza. Zarówno orzech, jak i dąb świetnie sprawdzą się w kuchni industrialnej. Drewniane fronty szafek połączymy z metalową, czarną podstawą i uchwytami, a także czarnym blatem. Takie samo drewno niech pojawi się na podłodze, z kolei na ścianie płytki w kolorze czerwonej cegły.

Czerwień, pomarańcz i drewno egzotyczne

To stosunkowo nietypowe wybarwienia drewna, które jednak z każdym kolejnym sezonem nabierają na znaczeniu. Jest to drewno niezwykle wyraziste i dominujące we wnętrzu. Przykładem jest czerwona wiśnia i subtelniejsza, nieco cieplejsza pomarańczowa olcha. W polskich domach zadomowiło się ponadto drewno egzotyczne, niezwykle trwałe i solidne, jak teak czy ipe. Drewno w takich intensywniejszych kolorach mocno zmienia stylizacje. W kuchni powinno się go zestawiać raczej ze stonowanymi barwami i mniej wyrazistymi wzorami. Na pewno to dobra podstawa do aranżacji kuchni w stylu kolonialnym, ale będzie też doskonałym wyborem do aranżacji japandi.

Jak łączyć? Co jest faux-pas?

Pomimo, że drewno samo w sobie jest materiałem uniwersalnym, a jego kolory zazwyczaj kojarzone są z tymi „łatwymi” w tworzeniu ciekawych zestawień kolorystycznych, to nie tak trudno wcale o aranżacyjną wpadkę. Na pewno powinno się ostrożnie postępować z łączeniem różnych wybarwień drewna. Raczej lepiej jest postawić na jeden kolor, który wystąpi zarówno na meblach, jak i na podłodze. Alternatywą jest wykorzystanie dwóch wybarwień, ale o zbliżonym charakterze. Jeśli we wnętrzu drewna będzie dużo, to unikamy takiego, które ma mocno zarysowane usłojenie, ponieważ jest duża szansa, że zapanuje w kuchni wizualny chaos. Drewno to wdzięczny materiał, który ma w sobie dużo ciepła i pozytywnej energii. Wnętrzom ma do zaoferowania bardzo dużo, idealnie odnajduje się w każdym stylu, ale tylko wtedy, kiedy jego wybarwienie będzie właściwie dopasowane do ogólnego klimatu aranżacji.

Może zainteresuje Cię też...

Otwórz się na nowe perspektywy

Mamy dostęp do szerokiego wachlarza materiałów. Można u nas zamówić szafy i inne meble wykonane z materiałów ekskluzywnych w przystępnych cenach jak i również na materiałach bardzo powszechnych, przy czym nie zapominamy o trzymaniu standardu jakości. Wszystkie stosowane u nas materiały są produkowane w Europie, nie korzystamy z chińskich podróbek.

kuchnie na wymiar Wrocław
Cookies settings
Powrót na górę