Najnowsze trendy wnętrzarskie opanowały obłe kształty. Mniej niż dotychczas jest w nich kwadratowych i kanciastych form. Krawędzie zyskały subtelną formę, przez co całość wydaje się spokojniejsza i łagodniejsza. Koło oznacza perfekcję, idealny kształt, dzięki czemu również aranżacje wyglądają na jeszcze bardziej przemyślane i lepiej zaplanowane. Krągłości pojawiają się praktycznie wszędzie, a uzupełnione o intensywne barwy są bardziej zaakcentowane i charakterne.

Meble już nie tylko kwadratowe

Dla stylu nowoczesnego charakterystyczne są geometryczne kształty. Przede wszystkim są to foremne bryły – sześciany i prostopadłościany. Przypominają nieco klocki, które razem tworzą spójną konstrukcję – solidną i stabilną. Do tego przyzwyczaili nas już designerzy, właśnie dlatego dużym zaskoczeniem było pojawienie się mebli o obłych kształtach. Ten trend zrewolucjonizował współczesny design i wniósł do niego więcej spokoju. Wnętrza złagodniały, aranżacje się uspokoiły, a całość straciła nieco na swojej surowości. Krawędzie szafek, półek i szaf zostały zaokrąglone. Płynne przejścia pomiędzy sąsiadującymi powierzchniami często sprawiają, że meble wyglądają jak gdyby były wykonane z jednego kawałka materiału. Kwadratowe i prostokątne stoliki zostały zastąpione okrągłymi. Zamiast klasycznych krzeseł we wnętrzach pojawiają się fotelowe krzesła z zaokrąglonymi oparciami. Sofy również nabrały krągłości, szczególnie są one widoczne na podłokietnikach i oparciach.

Łuki na ścianach

Być może designerzy stwierdzili, że gładkie ściany w jednym kolorze już są nudne, dlatego postawili na łuki. Można je na ścianach wykonać na wiele sposobów. Jednym z nich jest wykonanie wnęki, która pełni funkcję półki czy też zagłówka łóżka w sypialni. Czasem to tylko pomalowany na inny kolor fragment ściany, aby wyróżnić konkretną strefę we wnętrzu lub zrobić tło dla dekoracji ściennych. Ciekawym połączeniem dwóch trendów wnętrzarskich są łuki wykonane ze sztukaterii. Może być to pojedynczy prosty łuk lub też kilka owalnych form połączonych ze sobą. Sztukateria w tym samym kolorze co ściany pozwala na zachowanie minimalistycznego charakteru wnętrza i jednocześnie dostosowania go do zmieniających się trendów wnętrzarskich. Łuki są obecne nie tylko na ścianach, ale też w ścianach. Otwory drzwiowe zaokrąglone u góry nawiązują do królewskich wnętrz, właśnie w ten sposób wykonywano przejścia pomiędzy kolejnymi pomieszczeniami.

Dekometria – zabawa geometrią i kolorem

Dekometria to eklektyzm, czyli połączenie cech i form pochodzących z różnych epok i stylów. Są to oczywiście krągłości i łuki, ale też postmodernistyczne zestawienia intensywnych kolorów. Z kolorem postępujemy we wnętrzach coraz odważniej, chociaż początkowo bardzo widoczna była w tym przesadzona ostrożność. Wszelkie geometryczne formy w kształcie okręgów podkreślone mocnym kolorem stają się jeszcze bardziej wyraziste. Dotyczy to zarówno mebli, jak i łuków na ścianach występujących w kontrastowych barwach. Kolorowe zaokrąglenia są pełne ekspresji. Warto postawić na modne barwy, które są polecane przez designerów. Na pewno jest to niezmiennie od kilku lat butelkowa zieleń, świetnie odnajdująca się w stylizacjach, w których tworzeniu pomaga natura. Ceglana pomarańcza także ma swoich fanów, piękne prezentuje się w towarzystwie beży i brązów. Nie można zapominać o kolorze classic blue, który pozostał z nami już kolejny sezon. Okrągłe formy w takich odcieniach na pewno nie pozostaną w cieniu stonowanych barw – beży, szarości i bieli.

Okrągłe detale

Zaokrąglenia wykorzystuje się ponadto w niewielkich elementach – dekoracjach i dodatkach. Są to np. gałki przy szafkach, które zastąpiły podłużne, prostokątne uchwyty. Na ścianach zawisły okrągłe lustra, a na półkach stanęły wazony i donice o zaokrąglonych krawędziach. Oprawy oświetleniowe też przestały pojawiać się tylko w kształcie kwadratów, a występują jako okrągłe, szklane kule czy też metalowe walce o połyskującym wykończeniu. Płynne linie dodają wnętrzu miękkości. Wnętrza nabierają przyjemnego dla oka wyglądu, zachwycają łagodnością i subtelnym wyglądem. Dla wielu osób to idealne rozwiązanie, jeśli chcą być wiernymi minimalizmowi, ale nie najlepiej odnajdują się w otoczeniu ostrych krawędzi i kwadratowych brył.

Może zainteresuje Cię też...

Otwórz się na nowe perspektywy

Mamy dostęp do szerokiego wachlarza materiałów. Można u nas zamówić szafy i inne meble wykonane z materiałów ekskluzywnych w przystępnych cenach jak i również na materiałach bardzo powszechnych, przy czym nie zapominamy o trzymaniu standardu jakości. Wszystkie stosowane u nas materiały są produkowane w Europie, nie korzystamy z chińskich podróbek.

kuchnie na wymiar Wrocław
Cookies settings
Powrót na górę