Pokój dziecięcy powinien być prawdziwą ostoją, w której dziecko może odpocząć po ciężkim dniu, miejscem do zabawy oraz miejscem do nauki, jeżeli dziecko chodzi już do szkoły. Urządzenie pokoju dziecięcego w taki sposób, aby spełniał wszystkie powyższe założenia, nie jest łatwe, szczególnie wtedy, gdy jego metraż jest niewielki. Na szczęście nie jest to niemożliwe – trzeba tylko do wszystkiego podejść z pomysłem. Zatem w jaki sposób urządzić pokój dziecka, aby znalazło się w nim miejsce do nauki i aby nauka w nim była przyjemna?

Meble, które przydadzą się w pokoju dla dziecka

Oczywiście pierwsze, co z pewnością przychodzi na myśl każdemu rodzicowi, który myśli o urządzeniu dla dziecka pokoju do nauki, to kupno dobrego biurka oraz krzesła. Przy wyborze tych dwóch elementów wyposażenia trzeba pamiętać o tym, aby były dostosowane do wzrostu dziecka – maluch siedząc na krześle, powinien mieć możliwość swobodnego postawienia stóp na podłodze, przy jednoczesnym zachowaniu wyprostowanej (ale nie wyciągniętej) sylwetki. Dobrym pomysłem mogą więc okazać się meble, które rosną wraz z dzieckiem – ponieważ dzięki nim nie trzeba będzie kupować nowych mebli za każdym razem, gdy dziecko wyrośnie ze starych. Oprócz biurka i krzesła w pokoju dziecka powinno znajdować się także łóżko oraz regał, na którym będą trzymane książki i podręczniki szkolne.

Bardzo ważna kwestia – oświetlenie

Kolejną bardzo ważną kwestią, o jakiej należy pamiętać, urządzając pokój do nauki dla dziecka, jest odpowiednie oświetlenie. Miejsce nauki dziecka powinno być dobrze doświetlone zarówno w dzień, przez światło słoneczne, jak i w nocy, za pomocą lamp i lampek. Warto, aby na biurku dziecka znajdowała się lampka – ale trzeba też zastanowić się nad solidnym światłem, które obejmie całe pomieszczenie. Dzięki temu wzrok dziecka nie będzie się zbyt szybko męczył zarówno podczas nauki, jak i podczas zabawy.

Miejsce do spania

Nie można oczekiwać od dziecka, że będzie dawało z siebie wszystko podczas nauki, jeżeli nie zapewni mu się odpowiedniego odpoczynku. Dlatego też łóżko, które ma służyć twojemu maluchowi, powinno być do niego dostosowane. Powinno być miękkie i odpowiednio duże, aby dziecko mogło się w nim wyciągnąć. Można zastanowić się nad składaną kanapą, jeżeli w pokoju jest mało miejsca. Wtedy w ciągu dnia dziecko będzie mogło na niej usiąść, gdy nie będzie już chciało siedzieć przy biurku.

Jak zachęcić dziecko do utrzymania porządku w pokoju do nauki?

Warto urządzić pokój dziecka z pomysłem tak, aby dziecko mogło się w nim nie tylko uczyć, ale także bawić. Dodatkowo pokój powinien być łatwy do utrzymania w czystości – każdy wie, że dzieci raczej nie lubią sprzątać, dlatego trzeba im w tym nieco pomóc. Jeżeli wybierzesz odpowiednie meble, na których nie widać kurzu, i wyznaczysz w pokoju miejsca na wszystkie przedmioty (regał na książki, pudełko na zabawki itp.), możesz być pewien, że twoje dziecko chętniej będzie zabierało się do sprzątania.

Może zainteresuje Cię też...

Otwórz się na nowe perspektywy

Mamy dostęp do szerokiego wachlarza materiałów. Można u nas zamówić szafy i inne meble wykonane z materiałów ekskluzywnych w przystępnych cenach jak i również na materiałach bardzo powszechnych, przy czym nie zapominamy o trzymaniu standardu jakości. Wszystkie stosowane u nas materiały są produkowane w Europie, nie korzystamy z chińskich podróbek.

kuchnie na wymiar Wrocław
Cookies settings
Powrót na górę