Blog

Jak wybrać oświetlenie blatu kuchennego?

14.05.2020

Blat w kuchni doświetlamy nie tylko dla łatwiejszego przyrządzania potraw. To również kwestia bezpieczeństwa, ponieważ słabe oświetlenie zwiększa ryzyko skaleczenia np. podczas krojenia. Wiadomo również, że to ono odpowiada też w znaczącym stopniu za ostateczny efekt wizualny. Blat powinien być oświetlony równomiernie na całej powierzchni. Wybieramy naturalną barwę światła, która jest przyjemna dla oczu i nie zmienia intensywności kolorów, a także zwracamy uwagę na naturalne źródło światła, aby współgrało ze sztucznym.

Naturalne oświetlenie, czyli blat przy oknie

Okno musi znajdować się w kuchni, ponieważ dzięki niemu mamy możliwość zapewnienia pomieszczeniu naturalnej wentylacji. Wykorzystajmy jego obecność również przy planowaniu oświetlenia blatu. Darmowa energia słoneczna jest najlepszym źródłem światła, dlatego blat koniecznie powinien znaleźć się pod oknem. Dzięki temu zyskujesz też dodatkowe miejsce na zioła w doniczkach, które mają łatwy dostęp do światła. Jeżeli blat ma się znaleźć pod oknem, dla lepszego efektu wizualnego rezygnujemy parapetu, więc blat idealnie przylega do ściany.

Taśma LED pod szafkami

To jedno z najczęściej stosowanych rodzajów oświetlenia blatu. Jest bardzo praktyczne, ale i energooszczędne. Diody LED cechują się też długą żywotnością, a także są odporne na uszkodzenia mechaniczne i niekorzystny wpływ czynników, jak np. wilgoć czy wysoka temperatura. Taśmę LED umieszczamy pod szafkami, mocując ją do ich dolnej powierzchni. Może się znajdować bliżej ściany, np. na styku ściany z szafkami lub w bardziej centralnym obszarze, co pozwala na równomierne doświetlenie blatu.

Punktowe oświetlenie podszafkowe

Alternatywa dla taśmy LED, równie ciekawa, o estetycznym designie i bardzo praktyczna. Pod szafkami można zamontować pojedyncze punkty świetlne w postaci halogenowych oczek. W zależności od potrzeb rozmieszczamy je w dowolnej, wybranej dla siebie odległości, aby doświetlić dobrze cały blat roboczy. Oczka można montować na powierzchni szafek od spodu lub też „wpuścić” je w szafki, jak jest to w przypadku oczek podtynkowych. W drugim przypadku na pewno łatwiej będzie nam zachować minimalistyczny charakter nowoczesnego wnętrza.

Lampy wiszące nad blatem

Nie wszystkie zabudowy kuchenne posiadają szafki wiszące. Są takie osoby, które z nich rezygnują, dzięki czemu kuchnia nabiera lekkości oraz ciekawego designu. Jest to możliwe przede wszystkim w pomieszczeniach o dużym metrażu. Na ścianach, zamiast szafek mogą pojawić się półki z przyprawami, wiszące organizery z akcesoriami kuchennymi, a także dekoracje ścienne, np. obrazy czy zdjęcia. Oryginalnym dopełnieniem całości będą wiszące lampy, doświetlające blat. W retro kuchni idealnie prezentować się będą metalowe lampy druciane lub dekoracyjne żarówki na kolorowych kablach. W nowocześnie urządzonej kuchni dobrym rozwiązaniem będą białe lub czarne lampy o geometrycznych kształtach, np. ze złotym wnętrzem. Unikalnym dodatkiem będą lampy w kształcie dzbanków lub filiżanek.

Blat musi być oświetlony, tylko wówczas spełni swoją funkcję. Można to zrobić na wiele sposobów, stawiając na minimalizm i prostotę lub eklektyzm i fantazję.

Masz pytanie?
Skontaktuj się z nami
Meble flaming - Telefon kontaktowy 519 133 311

Wysyłanie formularza

W czym możemy Ci pomóc?

Krok 1 - Jakie produkty / usługi Cię interesują?

Krok 1 - Produkty / usługi

Krok 2 - Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Krok 2 - Dane kontaktowe

Krok 1 - Jakie produkty / usługi Cię interesują?

Krok 1 - Produkty / usługi

Krok 2 - Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Krok 2 - Dane kontaktowe

Czy na pewno chcesz zamknąć formularz?

Twój formularz został przesłany, dziękujemy!

Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to będzie możliwe i wspólnie wybierzemy najlepsze rozwiązania dopasowane do Twoich potrzeb.

Wiadomość nie została wysłana

Twój wniosek o szybką wycenę nie został wysłany.