Nadchodzi taki moment w życiu rodziców, kiedy zaczynają oni obserwować, że ich dziecko znacznie bardziej niż wcześniej interesuje się otaczającym go światem. Nie wystarczają mu już zabawki i kącik w jego pokoiku, szuka wrażeń, chce poznawać świat. Coraz bardziej angażuje się w pomoc rodzicom. Niektóre dzieci chętnie sięgają po odkurzacz i ściereczkę do kurzu, inne z kolei lepiej odnajdują się w kuchni i lubią spędzać czas z mamą na weekendowych wypiekach i codziennych kolacjach. Pozwól swojemu dziecku poznawać nie tylko smaki, ale też tajniki przyrządzania potraw. Niech kuchnia mu sprzyja, dlatego zwróć uwagę na jej aranżację pod dyktando dziecko.

Miejsce w kuchni dla malucha

Dziecko w kuchni powinno czuć się potrzebne, ale też musisz dawać mu coraz więcej swobody w działaniu. Nie wszystko może być przed nim ukryte. Ponadto musisz wiedzieć, że z wielu sprzętów będzie chciał korzystać samodzielnie, podczas gdy Tobie może wydawać się to niebezpieczne. Jak więc to pogodzić? Przygotuj dla swojego dziecka szafkę z akcesoriami i narzędziami kuchennymi, z których będzie mógł korzystać. Niech będą przystosowane do jego potrzeb, wieku i umiejętności. Dobrze sprawdzą się silikonowe deski, miski i inne naczynia wykonane z plastiku lub drewna, które nie potłuką się, kiedy przypadkowo wyślizgną się dziecku z rąk. Nie zabraniaj korzystania z noży, ale oczywiście niech odbywa się to pod Twoim okiem. Noże dla dzieci są mniejsze, mniej ostre i mają antypoślizgowe, dobrze wyprofilowane rączki. W kuchni powinna się też znaleźć drabinka, która pozwoli Twojemu dziecku dosięgnąć do blatu, zlewozmywaka czy też płyty grzewczej.

Powierzchnie sprzyjające całej rodzinie

Za największe zagrożenie w kuchni dla dzieci uważa się kuchenkę gazową, elektryczną lub indukcyjną, a także wszelkie urządzenie elektryczne. Trzeba jednak wiedzieć, że równie niebezpieczne są dla nich powierzchnie podłóg i blatów, oczywiście jeżeli nie cechują się odpowiednimi właściwościami. Na podłodze niech znajdą się płytki ceramiczne o antypoślizgowym wykończeniu. Mogą być to płytki o delikatnej strukturze. W ten sposób unikniemy nieprzyjemności związanych z przypadkowym poślizgnięciem, dzieci przecież lubią chodzić w samych skarpetkach po domu. Jeżeli chodzi o blaty, to również niech nie mają połyskującego i tym samym śliskiego wykończenia. Znacznie lepiej sprawdzą się blaty laminowane o matowej powierzchni, blaty drewniane oraz blaty kompaktowe, w których możliwe jest osadzenie zlewozmywaków. W przypadku kuchni przyjaznej dzieciom warto też zastanowić się nad wysokością blatów. Oczywiście muszą być one uniwersalne, korzystasz z nich przede wszystkim Ty. Jeżeli to możliwe, pomyśl o wyspie o powierzchniach na różnych wysokościach. Dzięki temu powierzchnię do pracy w kuchni będziesz miał Ty i Twoje dziecko.

Bezpieczna przestrzeń dla dziecka

Kuchnia powinna sprzyjać dziecku i zapewniać mu swobodę w działaniu. Najlepiej, jeżeli będzie mogło ono korzystać z możliwie jak najwięcej sprzętów kuchennych. Lodówkę niech otwiera samodzielnie, dlatego uchwyt powinien znajdować się niżej. Dobrze zaplanuj zawartość szafek. Są takie produkty, po które Twoje dziecko sięga częściej. Na śniadanie je zazwyczaj płatki, kanapki z kremami orzechowymi lub dżemami, a także tosty. Niech wszystkie produkty potrzebne do przygotowania takiego dziecięcego śniadania znajdują się w jednej, łatwo dostępnej szafce. Dobrym patentem będzie ponadto umieszczenie niżej kuchenki mikrofalowej. Z niej dziecko, szczególnie już nieco starsze, również może swobodnie korzystać. Jeżeli chodzi o kontakty, to powinny posiadać specjalne zabezpieczenie, które chroni przed przypadkowym włożeniem palców. Dzieciom czasem się to zdarza. Zdecyduj się na cichy domyk w szafkach, unikniesz przytrzaśnięcia dłoni. Włącznik światła niech znajdzie się przy wejściu do kuchni na ścianie na niskiej, dostosowanej do malucha wysokości. Dopiero w takiej kuchni bezpiecznie, przyjemnie i z uśmiechem na twarzy może gotować cała rodzina!

Może zainteresuje Cię też...

Otwórz się na nowe perspektywy

Mamy dostęp do szerokiego wachlarza materiałów. Można u nas zamówić szafy i inne meble wykonane z materiałów ekskluzywnych w przystępnych cenach jak i również na materiałach bardzo powszechnych, przy czym nie zapominamy o trzymaniu standardu jakości. Wszystkie stosowane u nas materiały są produkowane w Europie, nie korzystamy z chińskich podróbek.

kuchnie na wymiar Wrocław
Cookies settings
Powrót na górę