Kuchnia w kolorze białym lub szarym, z naturalnego drewna lub w eleganckiej, połyskującej czerni… Zazwyczaj wybieramy jeden kolor zabudowy kuchennej, nie zastanawiając się, czy można byłoby połączyć dwie barwy. Tymczasem takie duety kolorystyczne świetnie sprawdzają się w kuchni, sprawiając, że aranżacja odbiega od powszechnie przyjętych schematów. Jak łączyć ze sobą kolory w zabudowie kuchennej? Które barwy pasują do siebie najlepiej?

Podział na górę i dół

To najprostsze połączenie dwóch kolorów w zabudowie kuchennej. Polega na wyborze innego koloru frontów szafek górnych i innego dla szafek dolnych. Jesteśmy przyzwyczajeni, że zarówno w kuchni klasycznej, jak i nowoczesnej całość zabudowy kuchennej jest utrzymana w jednej kolorystyce. Taki zabieg może być więc ciekawą opcją dla tych osób, które lubią niebanalne rozwiązania dla wnętrz i jednocześnie cenią sobie prostotę. Kolory górnych i dolnych szafek mogą układać się na zasadzie kontrastów. Bezpieczniejszym wyborem będzie ten sam kolor, jednak w innej tonacji. Ważne jest, aby całość pasowała do stylu wnętrza.

Kolory dla poszczególnych stref kuchennych

Każde pomieszczenie, niezależnie od jego przeznaczenia, powinno się podzielić na strefy. To nie tylko pomaga w zachowaniu porządku aranżacyjnego, ale też w lepszym zaplanowaniu rozmieszczenia poszczególnych elementów. W ten sposób maksymalnie wykorzystujemy całą przestrzeń. W podziale na strefy w kuchni pomóc nam mogą kolory szafek. W kuchni wyróżniamy strefę do przygotowywania posiłków z blatem roboczym i lodówkę, strefę mokrą ze zlewozmywakiem i zmywarką, a także strefę gotowania z płytą grzewczą. Nie oznacza to jednak, że każda z nich będzie w innym kolorze. Ograniczamy się do dwóch, które będziemy układać naprzemiennie, dzięki czemu wyróżnimy strefy sąsiadujące ze sobą.

Fronty i korpus w innych kolorach

Kolejny ciekawy patent, który zaskakuje, ale i przekonuje do siebie minimalistów. Zazwyczaj fronty i korpus zabudowy są w tym samym kolorze, co dotyczy też wcześniej wspomnianych rozwiązań. Odchodzimy od tego i wyróżniamy fronty szafek na tle ich korpusu. Najlepiej w tym przypadku sprawdzą się kontrastowe barwy lub połączenie uniwersalnej i stonowanej z żywą i wyrazistą. Korpus może być biały, czarny lub w kolorze drewna. Fronty pięknie prezentują się w kolorze oliwkowej zieleni oraz szarego błękitu.

Najmodniejsze zestawy kolorystyczne do kuchni

Istnieją sprawdzone zestawy kolorów i te bardziej nietypowe. W kuchni zawsze dobrym wyborem będzie kolor drewna w różnych jego wybarwieniach. Jest też bardzo uniwersalne, dlatego możemy połączyć je zarówno z czernią, jak i oliwkową zielenią. W eleganckiej kuchni doskonale prezentować się będzie zabudowa czarno-biała, nawiązująca jednocześnie do minimalizmu i chłodnej nowoczesności. Biel komponuje się ponadto fantastycznie z żywymi kolorami, takimi jak pomarańczowy, bordowy czy żółty. Zabudowę kuchenną możemy ponadto „cieniować”. Wybieramy w tym celu jeden kolor, np. szary, a następnie dwa jego odcienie, jak szary stalowy i grafitowy. Do najmodniejszych kolorów ostatnich sezonów należy classic blue, czyli głęboki odcień niebieskiego, który możemy zestawić np. z błękitem królewskim. W kuchni dobrze odnajdują się również pastelowe barwy. Na zabudowie kuchennej znajdzie się więc miejsce dla miętowej zieleni i pudrowego różu.

Może zainteresuje Cię też...

Otwórz się na nowe perspektywy

Mamy dostęp do szerokiego wachlarza materiałów. Można u nas zamówić szafy i inne meble wykonane z materiałów ekskluzywnych w przystępnych cenach jak i również na materiałach bardzo powszechnych, przy czym nie zapominamy o trzymaniu standardu jakości. Wszystkie stosowane u nas materiały są produkowane w Europie, nie korzystamy z chińskich podróbek.

kuchnie na wymiar Wrocław
Cookies settings
Powrót na górę