Pokochaliśmy styl industrialny, który zauroczył nas nietypową surowością, zainspirowaną pofabrycznymi wnętrzami, przenikliwym chłodem betonu i metalu, który ocieplany jest subtelnie naturalnym drewnem. Ten klimat zdecydowanie przypadł nam do gustu, wprowadzamy go do salonów, sypialni, ale też kuchni, gdzie stanowi opozycję dla nowoczesności w sterylnej bieli i rustykalności w zdecydowanie cieplejszej odsłonie. Urządzamy więc wnętrze na surowo!

Stonowana paleta barw

Aranżując wnętrze w stylu industrialnym, będziemy poruszać się po stonowanej palecie barw. Dominują w niej odcienie szarości, zarówno jasne i delikatne, jak też ciemne i głębokie. Koniecznie musi pojawić się czarny akcent, który silnie podkreśla pofabryczny klimat kuchni. Industrial cechuje się ponadto obecnością brązów w wielu odsłonach. Jest on widoczny m.in. na drewnie, które kontrastuje się z chłodnym kamieniem w niejednolitej barwie i strukturze. Możemy też pokusić się o mocniejszy akcent kolorystyczny, jak czerwień czy pomarańcz cegły.

Metalowe konstrukcje

Metal bardzo wyraźnie kojarzy nam się z przemysłem, fabrykami i zakładami produkcyjnymi. Dlatego też stał się jednym z symboli industrialnego stylu. Świetnie sprawdza się przy konstrukcjach stołów i krzeseł, kiedy np. łączymy kuchnię z jadalnią i salonem. Jest idealnym uzupełnieniem żarówek Edisona, tworząc efektowny system oświetleniowy. Metalowe wykończenie może też znaleźć się przy zabudowie kuchennej, np. w postaci czarnych, prostych uchwytów lub profili.

Blat z kamienia

Innym materiałem, który często pojawia się w industrialnej kuchni, jest kamień. Ochładza wnętrze i jednocześnie potęguje efekt elegancji, której wcale nie musi brakować w surowej kuchni inspirowanej minioną epoką. Wśród dominujących dekorów są ciemny granit i jasny marmur, koniecznie z mocno zarysowanym żyłkowaniem. Taki blat może być wykonany z naturalnego materiału lub być w wersji laminowanej, bądź konglomeratowej inspirowanej naturalnym kamieniem. Materiał naturalny jest zdecydowanie droższy, a także trudniejszy w pielęgnacji i utrzymaniu czystości.

Beton na ścianie

Często bazą industrialnej aranżacji jest surowy, szary beton. W kuchni doskonale sprawdza się do pokrycia ścian pomiędzy blatem a wiszącymi szafkami. Tworzy ciekawe tło dla kamienia i drewna, stwarza wrażenie pozornie niedokończonego wnętrza. Betonową ścianę wykonamy z wykorzystaniem betonu architektonicznego występującego w postaci wielkoformatowych płyt o mniejszej lub większej porowatości. W kuchni lepszym wyborem będzie bardziej jednolita struktura ze względu na łatwość utrzymania jej w czystości. Alternatywą są płytki ceramiczne w kolorze szarego betonu, które w fantastyczny sposób odwzorowują ten materiał.

Zabudowa w drewnie

Obok metalu, kamienia i betonu musi pojawić się jeszcze drewno. Może ono znaleźć się w industrialnej kuchni w kilku obszarach. Standardem jest podłoga w kolorze drewna, ale też zabudowa kuchenna z drewnianymi frontami. W tym przypadku zdecydujmy się na drewno w naturalnym kolorze, koniecznie z mocno zaznaczonym usłojeniem i widocznymi sękami. Pięknie prezentować się będą też fornir oraz frezy, nawiązujące nieco do rustykalnego klimatu. Świetnym pomysłem będzie wykorzystanie w industrialnej kuchni fornirowanych frontów z frezem uchwytom POF. W ten sposób efektownie połączymy ciepłe drewno z chłodną, głęboką czernią. W industrialnej kuchni nie musimy ukrywać instalacji, zwisających kabli czy też niedoskonałości na ścianach. Są jak najbardziej pożądanymi elementami wystroju wnętrza, jeszcze bardziej akcentującymi klimat pofabrycznych pomieszczeń z przeszłości.

Może zainteresuje Cię też...

Otwórz się na nowe perspektywy

Mamy dostęp do szerokiego wachlarza materiałów. Można u nas zamówić szafy i inne meble wykonane z materiałów ekskluzywnych w przystępnych cenach jak i również na materiałach bardzo powszechnych, przy czym nie zapominamy o trzymaniu standardu jakości. Wszystkie stosowane u nas materiały są produkowane w Europie, nie korzystamy z chińskich podróbek.

kuchnie na wymiar Wrocław
Cookies settings
Powrót na górę