Chcemy być coraz bliżej natury i sukcesywnie do tego dążymy, również we wnętrzach naszych mieszkań. Poszukujemy rozwiązać wykorzystujących naturalne materiały oraz korzystamy z dzieł będących efektem recyklingu. Styl eko rozpowszechnił się już w naszym kraju i pozyskuje coraz więc fanów. Jak zaaranżować mieszkanie w harmonii z naturą?

W kolorach ziemi

Natura lubi spokój. Otacza się kolorami delikatnymi i stonowanymi, które dają nam poczucie bezpieczeństwa. Tak też będzie w eko aranżacjach. Zdecydowanie dominują w nich barwy ziemi. Dzięki nim wnętrze jest przytulne i bardzo klimatyczne, jednocześnie stwarza wrażenie, jak gdyby pozostawało w stałym kontakcie ze środowiskiem zewnętrznym. Będą to więc barwy pochodzące z bogatej palety brązów, wszelkiego rodzaju szarości i beże. Nie zabraknie zapewne bieli, z którą jednak obchodzimy się ostrożnie, aby nie uzyskać efektu sterylnego wnętrza. Oprócz tego pojawią się piękne zielenie – te oliwkowe i butelkowe, żółty słoneczny i słomkowy oraz jesienny pomarańczowy.

Motywy roślinne

Rośliny bardzo dobrze czują się we współczesnych wnętrzach. Pojawiają się zarówno w swojej naturalnej formie, jak i tylko albo aż jako motyw na tkaninach i ścianach. Warto jest w donicach umieścić zielone kwiaty. Dużą popularnością cieszą się aktualnie monstera, palmy i sukulenty. Nie tylko ozdobią wnętrze, ale również stworzą w mieszkaniu sprzyjający człowiekowi mikroklimat. Niech pojawiają się ponadto na dekoracjach, czyli poduszkach w salonie, zasłonach w sypialni oraz ozdobnych puszkach w kuchni. Ponadto florystyczne desenie pięknie prezentują się na ścianach w postaci dużych zielonych liści, orientalnego bambusa, a nawet kolorowej łąki i złocistego zboża.

Drewno, len, wiklina…

Eko wnętrze to jednak przede wszystkim naturalne materiały, które powinny dominować w takim mieszkaniu. Wszelkiego rodzaju tworzywa sztuczne tam, gdzie tylko jest to możliwe, zastępujemy materiałami o naturalnych korzeniach. Pierwszoplanową rolę zapewne odegra drewno. W mieszkaniach jest obecne od wieków. Wyróżnia się solidnością, długą żywotnością, ale również naturalnie pięknym, emanującym ciepłem designem. Z drewna wykonuje się meble, takie jak szafy, komody, regały i szafki. W sypialni może stanąć łóżko z drewnianym zagłówkiem, a w kuchni zagościć drewniany blat i drewniana zabudowa. Oczywiście zawsze dobrym wyborem będzie podłoga z drewnianych desek lub klepek ułożonych w jodełkę. W eko wnętrzu miejsca wystarczy też dla innych naturalnych materiałów. Kwiaty zamiast w plastikowych donicach umieść w wiklinowych koszach, które równie dobrze sprawdzą się jako pojemniki na kosmetyki w łazience oraz miejsce do przechowywania zabawek w kąciku dziecięcym. Na łóżku niech pojawią się ozdobne poduszki wykonane z naturalne bawełny, a w oknach niech zawisną zasłony z lekkiego lnu.

Drugie życie

Czy wiesz, jakie perełki możesz znaleźć na starym strychu, w zapomnianej piwnicy czy też na pchlim targu? Warto tam zajrzeć, ponieważ być może są tam meble i dodatki, którym warto dać drugą szansę. Wspaniale wpisują się w klimat eko wnętrza. Może być to np. toaletka drewniana z ozdobnymi frezami, którą wystarczy pomalować np. na biało, aby pasowała do naszej sypialni. A może zainteresują Cię krzesła z innej epoki, które wymagają jedynie nowej tapicerki, aby wyglądały jak nowe. Poszukaj dobrze, bo w takich miejscach często zalegają też naczynia gliniane, a nawet porcelanowe. Niekoniecznie filiżanka musi służyć do picia kawy, pięknie wygląda też w formie świecznika na tealight. W eko stylu nie chodzi o imitację natury, a o jej czynny udział w aranżacji wnętrza. Postaw na naturalne drewno, len i wikliny. Udekoruj wnętrze roślinami, które pojawiać się mogą nie tylko w donicach, ale też na ścianach. Daj szansę starym meblom, które wystarczy odświeżyć, aby służyły Ci jeszcze przez kolejne lata.

Może zainteresuje Cię też...

Otwórz się na nowe perspektywy

Mamy dostęp do szerokiego wachlarza materiałów. Można u nas zamówić szafy i inne meble wykonane z materiałów ekskluzywnych w przystępnych cenach jak i również na materiałach bardzo powszechnych, przy czym nie zapominamy o trzymaniu standardu jakości. Wszystkie stosowane u nas materiały są produkowane w Europie, nie korzystamy z chińskich podróbek.

kuchnie na wymiar Wrocław
Cookies settings
Powrót na górę