Blog

Niewygodne wnętrze. Urządzamy wąski salon

29.09.2022

Daleko mu do kwadratu i foremnego prostokąta. Jest długi i wąski, przypomina ciągnący się wagon. Na samą myśl o wypełnieniu go meblami odczuwamy klaustrofobiczny strach. O wąskim salonie trudno jest powiedzieć coś dobrego, dużo brakuje mu do ideału, co może nieco demotywować przy jego urządzaniu. Dobra wiadomość jest taka, że nie jest to pomieszczenie od razu skazane na porażkę. Można w nim stworzyć przyjemne miejsce do odpoczynku.

Zmiana proporcji wnętrza kolorami i wzorami

Nie jest foremną bryłą, a przy niewłaściwym dopasowaniu kolorów jeszcze bardziej podkreślimy jego defekty. Naszym celem jest jego skrócenie, poszerzenie i w możliwie jak największym stopniu wyrównaniu różnić w proporcjach ścian. Wykorzystamy do tego potencjał jasnych i ciemnych barw. Krótkie ściany malujemy na ciemniejszy kolor, w ten sposób przybliżymy je do siebie. Może być to szary, brązowy, a nawet granatowy czy też w zielony w butelkowym odcieniu. Dłuższe ściany niech będą jasne, co pozwoli nam je optycznie od siebie oddalić. Na wąskich ścianach może ponadto pojawić się wzór w poziome paski, które sprawiają, że będą one wydawać się szersze, podobnie jak cały salon. Pomoże nam w tym fototapeta, ale też paski można stworzyć samemu. Świetnie w tym celu sprawdzą się panele ścienne, a nawet drewniane deski. Wnętrze nabierze też trójwymiarowości, stanie się bardziej foremne, jeśli jedną ze ścian pokryje fototapeta w wersji 3D. W długich pomieszczeniach dobrze sprawdzą się również błyszczące powierzchnie. Oprócz tego, że pojawią się na frontach mebli, to mogą dodatkowo na ścianie, np. w postaci tapety czy też płytek w kolorze złotym lub miedzianym.

Racjonalnie zaplanowana przestrzeń

W długim salonie ustawienie mebli nie zawsze jest tak oczywiste. Wydaje się, że najłatwiej jest umieścić je wszystkie wzdłuż długich ścian. Niestety w ten sposób tylko potęgujemy efekty wagonu. Staramy się więc unikać takiego rozplanowania przestrzeni. Krótkie ściany trzeba w możliwie jak największym stopniu wykorzystać i zagospodarować meblami. Zamiast sofy ustawionej wzdłuż długiej ściany wybierz narożnik, który znajdzie się jednocześnie na krótkiej i długiej ścianie. Unikaj mebli podłużnych, a zwróć uwagę na okrągłe i obłe. Dotyczy to m.in. stolika kawowego, szafek i półek. Chcąc nieco zaoszczędzić miejsca w takim salonie, zrezygnuj z dużych, stojących mebli. Wybierz wiszącą szafkę RTV. Pozostałe meble także mogą być wiszące lub też wsparte na nóżkach. Dzięki temu aranżacja zyska dużo lekkości, a odsłonięta większa powierzchnia podłogi sprawi, że salon wydawać się będzie bardziej przestronny.

Wąski salon z małą ilością dodatków – to się sprawdza

W wąskim salonie bardzo łatwo jest przesadzić z nadmiarem dodatków. W ten sposób osiągniemy efekt zupełnie odwrotny do zamierzonego. Znacznie lepiej będzie postawić na minimalizm. Dobrze w takim wnętrzu sprawdzą się lustra, które również, podobnie jak kolory, wykazują zdolność do zmiany proporcji pomieszczenia. Zawieszamy je na dłuższych ścianach, w ten sposób optycznie poszerzamy pokój. Ciekawym pomysłem jest też udekorowanie wnętrza dużymi, okrągłymi donicami z roślinami. Zamiast nasycenia wnętrza małymi dodatkami, lepiej będzie ozdobić je dekoracjami w wersji XL, ale zachowując przy tym umiar. Nie zawsze mamy wpływ na kształt pomieszczeń, ale możemy zdecydować, jak ostatecznie będą one wyglądały. Każdy pokój można zaaranżować tak, aby był funkcjonalny i dobrze się prezentował, nawet jeśli początkowo wydaje nam się, że to się po prostu udać nie może.

Masz pytanie?
Skontaktuj się z nami
Meble flaming - Telefon kontaktowy 519 133 311

Wysyłanie formularza

W czym możemy Ci pomóc?

Krok 1 - Jakie produkty / usługi Cię interesują?

Krok 1 - Produkty / usługi

Krok 2 - Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Krok 2 - Dane kontaktowe

Wyślij formularz

Krok 1 - Jakie produkty / usługi Cię interesują?

Krok 1 - Produkty / usługi

Krok 2 - Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Krok 2 - Dane kontaktowe

Czy na pewno chcesz zamknąć formularz?

Twój formularz został przesłany, dziękujemy!

Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to będzie możliwe i wspólnie wybierzemy najlepsze rozwiązania dopasowane do Twoich potrzeb.

Powrót na stronę główną

Wiadomość nie została wysłana

Twój wniosek o szybką wycenę nie został wysłany.

Zamknij