Blog

Psychologia kolorów – w jakich barwach urządzić mieszkanie?

26.06.2021

Każdy człowiek ma swój ulubiony kolor, a przynajmniej jakieś kolory preferuje bardziej od innych. Można powiedzieć, że kolory są niezwykle ważnym elementem w codzienności każdego z nas. Dlatego tak istotne jest zadbanie, aby we wnętrzach mieszkań czy domów znalazły się odpowiednie kolory. Co prawda coraz więcej osób decyduje się na zatrudnienie specjalisty, którego zadaniem będzie dobór odpowiedniej kolorystyki do wnętrz, warto jednak mimo wszystko wiedzieć, jak postrzegane są poszczególne barwy, aby móc się prawdziwie zaangażować w proces urządzania swojego domu. Jak zatem człowiek postrzega barwy? Jaki wpływ na człowieka mają poszczególne kolory?

Jak człowiek postrzega barwy?

Na samym początku warto dowiedzieć się, w jaki dokładnie sposób człowiek postrzega barwy. Postrzeganie kolorów to w zasadzie wrażenie, a co za tym idzie, każdy człowiek nieco inaczej te barwy postrzega. Co ciekawe, człowiek jest w stanie rozróżnić nawet do 10 milionów różnych odcieni. O odbieraniu kolorów decyduje też powierzchnia, na jakiej się one znajdują – każda będzie w inny sposób odbijała światło. I wreszcie na postrzeganie barw mocno wpływa również samo oświetlenie – to, z której strony pada światło, jak bardzo jest intensywne i jaki ma odcień. Jak widać, o tym, jak dany człowiek będzie odczuwać konkretny odcień, decyduje wiele czynników.

Jaki wpływ mają na Ciebie poszczególne kolory?

Psychologia kolorów skupia się jednak nie tylko na tym, w jaki sposób człowiek postrzega barwy, ale również na tym, w jaki sposób człowiek czuje się w otoczeniu poszczególnych barw. Jak zatem poszczególne kolory wpływają na człowieka?

Niebieski - to niezwykły kolor, który nie rozprasza i pozwala się skoncentrować. To właśnie dlatego niebieski jest kolorem używanym w biurach. Kolor ten poprawia produktywność i pozwala poczuć zaufanie. Co ciekawe, niebieski kolor zmniejsza również apetyt.

Czerwony - to kolor, który działa na podświadomość człowieka całkowicie inaczej od koloru niebieskiego. Przede wszystkim kolor czerwony przyciąga wzrok, jest w stanie stworzyć wrażenie sytuacji pilnej, zagrożenia – dlatego tak często sięgają po niego marketingowcy chcący coś sprzedać. Ponadto kolor czerwony stymuluje apetyt, ale jednocześnie jest to barwa, która sugeruje szczęście, miłość oraz różne intensywne emocje.

Żółty - to niezwykle optymistyczny kolor, który doskonale sprawdzi się w pokoju młodej osoby. Co ciekawe, kolor żółty jest przez ludzi postrzegany różnie – dla jednych jest bardzo przyjemny i kojarzy im się z dobrem, zrozumieniem oraz optymizmem, a drugim kojarzy się wręcz przeciwnie, ze zdradą i zazdrością.

Zielony - to kolor odrodzenia, wzrostu i spokoju. Ogromną jego zaletą jest to, że ma bliskie powiązania z naturą, która uspokaja człowieka i pozwala mu na świeże spojrzenie na otaczający go świat.

Fioletowy - uspokaja i jednocześnie kojarzy się z kreatywnością, mądrością oraz wyobraźnią. Warto jednak mieć świadomość, że nie należy używać tego koloru do malowania całych pomieszczeń, ponieważ może wtedy dojść do powstania ambiwalencji w jego postrzeganiu – jedni będą widzieć takie pomieszczenie jako miejsce pozytywne, inni jako negatywne. Tak jak w przypadku koloru żółtego.

Biały - symbol czystości oraz niewinności, kojarzony również ze spokojem czy uzdrowieniem. Mówi się, że biały jest oznaką doskonałości, a także początku.

Czarny - kolor kojarzony przede wszystkim z elegancją, siłą, tajemnicą czy wyrafinowaniem. Jest to kolor dyskretny i bardzo mocno kojarzony z konserwatyzmem.

Masz pytanie?
Skontaktuj się z nami
Meble flaming - Telefon kontaktowy 519 133 311

Wysyłanie formularza

W czym możemy Ci pomóc?

Krok 1 - Jakie produkty / usługi Cię interesują?

Krok 1 - Produkty / usługi

Krok 2 - Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Krok 2 - Dane kontaktowe

Wyślij formularz

Krok 1 - Jakie produkty / usługi Cię interesują?

Krok 1 - Produkty / usługi

Krok 2 - Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Krok 2 - Dane kontaktowe

Czy na pewno chcesz zamknąć formularz?

Twój formularz został przesłany, dziękujemy!

Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to będzie możliwe i wspólnie wybierzemy najlepsze rozwiązania dopasowane do Twoich potrzeb.

Powrót na stronę główną

Wiadomość nie została wysłana

Twój wniosek o szybką wycenę nie został wysłany.

Zamknij