Blog

Czy kuchnia może być za duża? Jak wykorzystać dobrze przestronne wnętrze?

27.04.2022

Mała kuchnia – mały problem, duża kuchnia – duży problem…okazuje się, że nie tylko właściciele niewielkich przestrzeni mają kłopoty z ich aranżacją. W przypadku dużego metrażu może się okazać, że ostatecznie kuchnia nie będzie przytulna, zabraknie jej funkcjonalności i korzystanie z niej nie będzie przyjemne. Jak więc zaaranżować dużą kuchnię, aby maksymalnie wykorzystać jej naprawdę ogromny potencjał?

Podział przestrzeni na strefy

Duży metraż wymaga zagospodarowania każdego kąta, w przeciwnym razie wnętrze będzie wydawać się puste i mało przytulne. W takiej kuchni możemy swobodnie wyznaczać strefy, których będzie nawet więcej niż w standardowej kuchni. Warto jest się zastanowić nad indywidualnymi nawykami, preferencjami oraz oczekiwaniami względem tego pomieszczenia. Oprócz typowej strefy kuchennej mogą się w niej znaleźć strefa jadalniana ze stołem i krzesłami, spiżarnia z szafkami i półkami na przetwory, a nawet mały kącik wypoczynkowy z fotelami i stolikiem kawowym. To, ile stref i jakiej wielkości one będą, zależy w znaczącym stopniu od rzeczywistych rozmiarów pomieszczenia. Duża kuchnia jest też idealnym miejscem na modną wyspę. To element zabudowy kuchennej, który często wytycza granicę pomiędzy kuchnią i salonem, znajduje więc zastosowanie w otwartej kuchni. Sprawdzi się jednak również w dużej kuchni, gdzie może ułatwić podział wnętrza na strefy. Ponadto wyspa ustawiona w centrum pomieszczenia sprawi, że będzie ono bardziej zorganizowane.

Zabawa kolorami

Zazwyczaj kuchnię staramy się optycznie powiększyć, bo jest za mała lub tak nam się wydaje. Wygrywają więc jasne kolory, jak biel, szarości, a także naturalne drewno o jasnym wybarwieniu. Coraz chętniej sięgamy wtedy też po pastelowe odcienie, nadając całości niebanalnego wyglądu. W dużej kuchni można postawić na zdecydowanie ciemniejsze barwy. Grafit, brąz, egzotyczne drewno, a nawet czerń są mile widziane. Przy pomocy takiej palety barw stworzymy elegancką stylizację glamour z czarną połyskującą zabudową i złotymi elementami wykończeniowymi, a także klimatyczną aranżację loft i industrial z drewniano-czarnymi szafkami i blatami oraz cegłą na ścianie i betonem na podłodze. Ciemne kolory optycznie pomniejszają wnętrze. Jeśli jednak obawiasz się, że kuchnia w czerni czy ciemnej szarości będzie przytłaczająca, uzupełnij ją o jaśniejszy kolor dodatkowy, np. biel lub beż.

Przemyślana zabudowa kuchenna

W tym obszarze również można sobie pozwolić na większe eksperymenty niż w małej kuchni. Zawsze celem aranżacji tego pomieszczenia jest osiągnięcie jak największej przestrzeni do przechowywania. W tym celu wykonuje się zabudowę na całej wysokości ścian. To bardzo praktyczne rozwiązanie, zyskujemy dodatkowy rząd szafek. W dużej kuchni taka zabudowa może również być trzyrzędowa, ale niekoniecznie na całej szerokości. W niektórych miejscach można zrezygnować nawet z wiszących szafek na rzecz półek, na których znajdzie się miejsce na pojemniki na przyprawy czy ozdobne puszki na herbatę, kawę i produkty sypkie. Mamy większą powierzchnię do wykorzystania, więc całość zabudowy może zająć więcej miejsca. Zdarza się, że przy aranżacji dużej kuchni całkiem rezygnuje się z wiszących szafek. Trzeba jednak się zastanowić, czy szafki stojące na większej przestrzeni sprzyjać będą funkcjonalności. Duże odległości pomiędzy poszczególnymi sprzętami AGD i szafkami wymuszają naprawdę dobrą organizację w kuchni. Wtedy właśnie problem rozwiązać może wyspa wyposażona w szafki i szuflady. Kuchnia może być tak samo za duża, jak i za mała. W obu przypadkach pojawiają się pewne trudności w jej aranżacji. Większy metraż wymaga na pewno przemyślanego planu skoncentrowanego na wykorzystaniu całej powierzchni. Błędem jest skupienie uwagi tylko jej fragmencie. Pusta przestrzeń sprawi, że wnętrze będzie chłodne i mało praktyczne.

Masz pytanie?
Skontaktuj się z nami
Meble flaming - Telefon kontaktowy 519 133 311

Wysyłanie formularza

W czym możemy Ci pomóc?

Krok 1 - Jakie produkty / usługi Cię interesują?

Krok 1 - Produkty / usługi

Krok 2 - Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Krok 2 - Dane kontaktowe

Wyślij formularz

Krok 1 - Jakie produkty / usługi Cię interesują?

Krok 1 - Produkty / usługi

Krok 2 - Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Krok 2 - Dane kontaktowe

Czy na pewno chcesz zamknąć formularz?

Twój formularz został przesłany, dziękujemy!

Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to będzie możliwe i wspólnie wybierzemy najlepsze rozwiązania dopasowane do Twoich potrzeb.

Powrót na stronę główną

Wiadomość nie została wysłana

Twój wniosek o szybką wycenę nie został wysłany.

Zamknij