Blog

Kuchnia ze smakiem, czyli mała strefa jadalniana w kuchni

06.04.2022

Połączenie salonu z kuchnią to obecnie bardzo popularne zjawisko. Polubiliśmy otwarte przestrzenie, dzięki którym wnętrze wydaje się większe, a przy tym mamy dużo okazji, aby spędzać czas razem. Wciąż jednak zdarza się, że kuchnia jest osobnym pomieszczeniem. Oprócz mebli i sprzętów kuchennych może pojawić się w niej stolik z krzesłami, a więc mała strefa jadalniana, idealna do wypicia porannej kawy czy też zjedzenia szybkiego (albo i nie) śniadania.

Spójna i harmonijna aranżacja

Strefa jadalniana w kuchni nie może być traktowana jako zupełnie osobna strefa. Decydując się na stół w kuchni, pomieszczenie trzeba odpowiednio zaplanować. Wydzielamy więc strefę kuchenną i jadalnianą. To pozwoli nam lepiej wykorzystać dostępną przestrzeń. Zabudowa kuchenna wizualnie musi współgrać ze stołem. Wszystko musi mieć jeden wspólny mianownik. Blat stołu może być w kolorze blatu kuchennego, z kolei jego nogi powinny nawiązywać do frontów szafek. Przykładem może być biała zabudowa z drewnianym blatem i stół z blatem o takim samym wybarwieniu drewna i białych nogach. Inna opcja to połączenie ciemnego drewna z czarnym blatem kuchennym. Jeśli chodzi o stół, to idealnie pasować będzie model z drewnianym blatem i czarnymi metalowymi nogami. To kolorystyka charakterystyczna dla stylu industrialnego. Jeśli chodzi o krzesła, to też muszą wizualnie współgrać z całością. Można je też potraktować równie w kontekście dekoracyjnym. Często krzesła są mocniejszymi akcentami we wnętrzu. Jeśli w kuchni zdecydowałeś się na dodatki w pastelowych odcieniach, to również krzesła można wyróżnić w ten sposób. Klasyczne drewniane zyskają więcej charakteru, jeśli udekorujesz je ozdobnymi poduszkami np. w kratkę, florystyczny wzór lub paski.

Stół czy stolik do kuchni?

Wielkość i kształt stołu do kuchni zależy w znaczącym stopniu od metrażu pomieszczenia. Im jest on większy, tym można sobie pozwolić na bardziej okazały stół. Jeśli jednak masz osobną jadalnię, to wystarczy taki model, przy których swobodnie zjecie rodzinne śniadanie w najbliższym gronie. W małej strefie jadalnianej dobrze sprawdzi się stół kwadratowy, który można ustawić pod ścianą, zajmuje wtedy mniej miejsca. Wpasuje się też w róg, co pozwoli Ci maksymalnie wykorzystać całą przestrzeń. Prostokątny i okrągły będą z kolei pięknie prezentowały się w centralnym miejscu. Jeśli jesteś typowym pragmatykiem, marzy Ci się większy stół w kuchni, ale nie masz na co dzień na niego wystarczająco dużo miejsca, to zdecyduj się na stół rozkładany. Na co dzień może mieć kształt niewielkiego kwadratu, podczas gdy podczas rodzinnych uroczystości pomieści znacznie więcej osób. Są też takie modele, które po złożeniu mają zaledwie 40 cm szerokości, a dodatkowe elementy blatu są składane na boki.

Dwufunkcyjny blat

Małe pomieszczenia to idealne miejsca dla mebli wielofunkcyjnych. Dzięki nim wnętrze jest maksymalnie funkcjonalne i mały metraż przestaje być ograniczeniem. Wyspa to rozwiązanie nie tylko dla salonu z kuchnią. Jeśli kuchnia jest osobnym pomieszczeniem również może się ona w niej znajdować. To dodatkowy blat roboczy, który dodatkowo można wyposażyć w szafki i szuflady. Po drugiej stronie z kolei mogą stanąć krzesła. Przy takiej wyspie przygotujesz i zjesz śniadanie. Jeśli jednak miejsca na wyspę brak, to kolejnym sposobem na zwiększenie powierzchni roboczej i zyskanie miejsca do jedzenia jest blat składany lub wysuwany z formie szuflady. W takim przypadku trzeba jednak wygospodarować dodatkowo miejsce na krzesła. Składane zawieś na ścianie. Jeśli na ścianie nie ma już miejsca, wybierz takie krzesła, które można ustawić jedno na drugim.

Kreatywne patenty do mikroskopijnej kuchni

Twoja kuchnia jest tak mikroskopijna, że jesteś pewien, że nie zmieścisz w niej miejsca nawet na poranną kawę. Może jednak się mylisz i nie doceniasz swojej kuchni? Wykorzystaj parapet, przedłuż go, niech nieco bardziej wystaje, dzięki czemu będzie szerszy, a Ty zyskasz miejsce na śniadanie z drugą połówką czy kawę z przyjaciółką, a dodatkowo zawsze pożądane miejsce przy oknie. Mobilny stolik na kółkach, który na co dzień jest półką na akcesoria kuchenne czy też przyprawy, może w sobotni i niedzielny poranek stać się stołem. Podobno w kuchni są najlepsze towarzyskie spotkania, dlatego warto zaaranżować w niej kącik, gdzie będzie można nie tylko porozmawiać, ale też napić się dobrej kawy czy zjeść leniwe weekendowe śniadanie. W takim małym kąciku jadalnianym może stanąć stół z krzesłami, ale równie dobrze sprawdzi się wyspa, składany blat czy po prostu szeroki parapet.

Masz pytanie?
Skontaktuj się z nami
Meble flaming - Telefon kontaktowy 519 133 311

Wysyłanie formularza

W czym możemy Ci pomóc?

Krok 1 - Jakie produkty / usługi Cię interesują?

Krok 1 - Produkty / usługi

Krok 2 - Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Krok 2 - Dane kontaktowe

Wyślij formularz

Krok 1 - Jakie produkty / usługi Cię interesują?

Krok 1 - Produkty / usługi

Krok 2 - Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Krok 2 - Dane kontaktowe

Czy na pewno chcesz zamknąć formularz?

Twój formularz został przesłany, dziękujemy!

Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to będzie możliwe i wspólnie wybierzemy najlepsze rozwiązania dopasowane do Twoich potrzeb.

Powrót na stronę główną

Wiadomość nie została wysłana

Twój wniosek o szybką wycenę nie został wysłany.

Zamknij